Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Güncel Konut Teşvikleri Neler?

Hem konut sektörüne hem de konut almak isteyen vatandaşa kolaylıklar sağlanması için bir dizi uygulama güncel olarak yürürlükte. Konut kredisi faiz indiriminden tapu indirimlerine kadar 2019’da uygulanan güncel konut kampanyalarını Kredi Pazarı araştırdı.

yapi.com.tr
Güncel Konut Teşvikleri Neler?

2018’in ikinci yarısından itibaren yaşanan kur krizinin konut sektörünü ve konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi ile konut alıcısını olumsuz etkilemesi üzerine konut alımlarını kolaylaştırmak için hem sektörden hem bankalardan hem de devletten bir dizi kampanya eş zamanlı olarak uygulanmaya başladı.

Tapu İndirimleri 2018 Mayıs ayında konutta uygulanmaya başlayan KDV ve tapu harcı indirimleri 31 Ekim’de diğer sektörleri de kapsayacak şekilde yıl sonuna kadar uzatılmıştı. 1 Ocak itibari ile ise otomotiv, mobilya, beyaz eşya ve konutta uygulanan indirimler 31 Mart tarihine kadar tekrar uzatıldı.

Uygulanan indirimlerle beraber 500 bin TL’lik bir konutun KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e düştüğünde ödenecek tutar 90 bin TL iken indirimle 40 bin TL’ye düşüyor. Aynı konut için indirimden önce ödenen tapu harcı 20 bin TL iken kampanya ile beraber bu rakam 15 bin TL’ye düşüyor. Böylelikle kampanya kapsamında 500 bin TL'lik konut için 52 bin 500 TL vatandaşın cebinden daha az çıkıyor.

Yüzde 0.98 Konut Kredisi Kampanyası
Konut kredisinde yüzde 0.98 faiz oranı artık sembolik bir hal aldı. 2018 Mayıs döneminde kamu bankalarının konut kredisi faiz indirimi kampanyası dahilinde uyguladığı faiz oranı daha sonra konut sektörümün ekim döneminde uyguladığı Türkiye için Kazanç Vakti projesinde de uygulandı.

Ziraat Bankası ile konut sektörü arasında Aralık ayında başlatılan işbirliği ile yüzde 0.98 konut kredisi faiz oranı tekrar devreye girdi. Konut sektörünün de destekleri ile üç kamu bankası, üç katılım bankası ve üç özel banka tarafından anlaşmalı konut projelerinde yüzde 0.98 faiz oranı uygulanmaya devam ediyor.

İmar Barışı
31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış imara aykırı yapılar için yapı kayıt belgesi verilmesine ilişkin uygulama 31 Aralık 2018’de son bulacakken yoğun talep üzerine 15 Haziran 2019’a kadar uzatıldı.

İmar Barışı, imara aykırı yapıları belgelendirerek konutların elektrik, doğalgaz gibi hizmetleri almasını kolaylaştırırken satışının ve satışı esnasında konut kredisine uygun hale geldiği için kayıtı yapılan konutun değer artışını sağlıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/guncel-konut-tesvikleri-neler_169979.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!