Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Günde 10 Bin Kamyon Toprak Taşınacak!

Güzergâhı sır gibi saklanan Kanal İstanbul'dan ilginç ayrıntılar ortaya çıktı. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna göre, projede inşaat sırasında günde 9 bin 498 kamyon sefer yapacak.

yapi.com.tr
Günde 10 Bin Kamyon Toprak Taşınacak!

Güzergâhı sır gibi saklanan ve haziran ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın detaylarını açıklayacağı Kanal İstanbul'dan çıkarılacak 5 milyar metreküplük hafriyatın yarısının, 3. havalimanı inşaatında kullanılacağı öğrenildi. Sabah Gazetesi’nde yer ver,len inşaatın nihai Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna göre, inşaat sırasında günde 9 bin 498 kamyon sefer yapacak. Taşınacak malzeme taşıma kapasitesi yüksek 75 tonluk kamyonlarla proje alanı içinde nakledilecek. Yapılan hesaplamalarda en olumsuz şartlar göz önüne alındı. Taşınacak malzemenin tamamı hesaplamaya dahil edildi.

10 kilometre yol alacak

Bir kamyon proje alanı sınırları içinde gidiş-dönüş her seferde 10 kilometre yol alacak. Havalimanı projesinin tamamının hayata geçmesi durumunda günde ortalama 2 bin otobüs, ticari taşıtın yanı sıra 100 bin de otomobil alana giriş çıkış yapacak. 42 ayda tamamlanacağı hesaplanan havaalanında günde yaklaşık 80 bin kişi, işletme aşamasında ise 120 bin kişinin çalışacağı hesaplandı. Yılda 150 milyon yolcu kapasitesinin olacağı alanda 411 bin yolcu, çalışan ve hareketli nüfusla birlikte bu sayı 736 bine çıkacak.

Kazı az, dolgu fazla olacak

3. Havalimanı projesinde ise inşaat alanında kot farkı düzenlemesi, kazı, dolgu ve beton kaplama çalışmaları yapılacak. PAT sahaları (Pist-apron-taksi yolu) için ortalama deniz seviyesinden 110 metre koduna göre dolgu yapımı planlandı. Proje alanında kazı miktarı çok az, sahanın tamamına yakını ise dolgu olacak.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/gunde-10-bin-kamyon-toprak-tasinacak_108477.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!