Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gündoğdu’ya Medeniyetler Anıtı Yapılacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kordonboyu’ndaki Gündoğdu Meydanı’na Hitit, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemini sembolize eden anıt yaptırıyor.

Zamanb>İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kordonboyu’ndaki Gündoğdu Meydanı’na Hitit, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemini sembolize eden anıt yaptırıyor.

Anıtı yapımını üstlenen Mimar Sinan Üniversitesi (MSÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferit Özşen, “Cumhuriyet Anıtı”nın 13.5 metre yüksekliğinde olacağını belirtti. Anıtta Anadolu ve Cumhuriyet kimliğini yansıtacaklarını bildiren Prof. Dr. Özşen, “Marmara mermerinden 8.5 metre yüksekliğinde bir kaide yapacağız. Kaidenin yüzeyinde Hitit, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerini simgeleyen rölyef kabartma ve yazılar olacak. Üzerinde de, Cumhuriyet’i ve milli mücadeleyi sembolize eden dövme bakırdan yapılmış 10 atlı olacak. Havada uçarmış gibi görünecek atlar, daha iyi ışık alarak güzel bir görüntü oluşturmaları için Konak yönüne bakacaklar. Atların üzerindeki kişilerin yüzleri belli olmayacak. Atlılar, asker veya sivil giyimli değil geometrik bir yapıda olacaklar.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gundogduya-medeniyetler-aniti-yapilacak_3255.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!