Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Güneş ‘Beni Kullanın’ Diyor Türkiye Bu Treni Kaçırıyor

Dr. Bülent Başol, “Güneş oldukça demokratik, sosyal adalet duyguları gelişmiş bir kaynak. Beni kullanın. Hepiniz için eşit dağıldım diyor. Türkiye, İspanya’dan sonra ikinci büyük güneş kaynağı ancak güneşe yatırım yapmıyor. Ülkenin dörtte üçü her metrekareye seneye bin 800 kilovat saatten fazla enerji alıyor. Türkiye bu treni kaçırmasın” dedi.

Hürriyet Gazetesi
Güneş ‘Beni Kullanın’ Diyor Türkiye Bu Treni Kaçırıyor

Güneş pilleri teknolojisindeki buluşlarıyla tanınan ve ABD’deki Solopower Şirketi’nin Yönetim Kurulu Üyesi olan Dr. Bülent Başol, “Güneş oldukça demokratik, sosyal adalet duyguları gelişmiş bir kaynak. Beni kullanın. Hepiniz için eşit dağıldım diyor. Türkiye, İspanya’dan sonra ikinci büyük güneş kaynağı ancak güneşe yatırım yapmıyor. Ülkenin dörtte üçü her metrekareye seneye bin 800 kilovat saatten fazla enerji alıyor. Türkiye bu treni kaçırmasın” dedi.

Önümüzde sadece 5 yıl var

“Sürdürülebilir Topluma Dönüşüm: Yeni İş Yapma Biçimleri” konulu 18’nci Kalite Kongresi’ne katılmak için Türkiye’ye gelen Dr. Bülent Başol, “Fotovoltaik Güneş Enerjisi Teknolojileri ve Pazarları Geçmiş, Bugün ve Gelecek” konulu oturumda konuştu. Dünyada güneş enerjisi pazarının büyüdüğünü de söyleyen Dr. Bülent Başol, “2013 itibariyle bugün 5.3, 6 gigavat olan modül satışları 12-13 gigavat’a çıkacak. Diğer temiz enerjilere bakınca temiz enerjideki büyüme de 2016’da 55 milyar dolardan 250 milyar dolara çıkacak. Sadece fotovoltaik de 70 milyar dolara çıkacak. Hiç şüphe yok fotovoltaik önümüzdeki yüzyılın en önemli teknolojilerinden biri olacak” dedi.

Devlet desteği önemi

Güneş enerjisinden yararlanabilmek için gerekli ekipmanların pahalı bir teknolojinin pahalı olduğunu, o nedenle devlet desteğinin önemli oldruğunu anlatan Başol, Türkiye için de şu uyarıları yaptı: “Türkiye elektriğinin yüzde 10’unu güneş enerjisi teknolojilerinden karşılayabilecek durumda. Ancak Türkiye’de devlet desteği olmadığı için yatırımcılar da gelmiyor.”

Daha da pahalıya patlar

“Türkiye 5-6 yıl bekleyeyim yurtdışında fiyatlar düşünce satın alıp kurarım diye giderse, o 6 yıl olur 10 yıl” diyen Başol, sözlerine şöyle devam etti: “Sonuçta adam satarken üretim fiyatından satmayacak. O iş daha da pahalıya gelecek. Bu teknolojinin Türkiye’ye girmesi burada öğrenilmesi, üretilmesi lazım. Herkes devlet desteği bekliyor. Yabancı buraya üretim yapmak için yatırımla gelecek ancak pazarda devlet desteği olduğunu görmediği için gelmiyor. Türkiye’nin enerjisi dışarıdan geliyor. Anladığım kadarıyla kullanmadığınız gazın da parasını ödüyorsunuz.”

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/gunes-beni-kullanin-diyor-turkiye-bu-treni-kaciriyor_74475.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!