Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Güneş Enerjisi 2 Milyarın İhtiyacını Karşılar

Greenpeace ve Avrupa Fotovoltaik Sanayisi Derneği'nin (EIPA) ortak raporuna göre, her yıl 113 milyar dolarlık bir küresel yatırım yapılması halinde, güneş 2 milyardan fazla insana elektrik, 2 milyondan fazla kişiye de iş olanağı yaratabilir.

bianet.org
Güneş Enerjisi 2 Milyarın İhtiyacını Karşılar

b>Greenpeace ve Avrupa Fotovoltaik Sanayisi Derneği'nin (EIPA) ortak raporuna göre, her yıl 113 milyar dolarlık bir küresel yatırım yapılması halinde, güneş 2 milyardan fazla insana elektrik, 2 milyondan fazla kişiye de iş olanağı yaratabilir.

Örgütlerin "SolarGeneration" (Güneş Kuşağı) başlıklı raporuna göre, bu yolla 350 milyon ton karbodioksit salımı da önlenecek. Bu miktar 140 orta ölçekli kömür termik santralinin salımına denk. Ayrıca, 2040'ta güneş enerjisiyle elde edilen elektrik küresel talebin yüzde 16'sını karşılayabilir.

Hükümetler güneş enerjisine güvence vermeli
Ancak, bütün bu yatırımların yapılması için hükümetlerin güneş enerjisine destek olmaları gerekiyor. Rapora göre şimdiye kadar denenmiş destek sitemlerinden en başarılısı, şebekeye sağlanan her kilovatsaatin önceden belirlenmiş bir fiyatla satın alınmasını garanti altına alan "tarife güvencesi" düzeni.

Tüketicilerin çatılarına güneş sistemleri kurup şebekeye satmalarını sağlayan güvence politikası halihazırda 41 devlette bulunuyor.

"Türkiye emekleme düzeyinde bile değil"
Greenpeace, bu sistem henüz Türkiye'ye getirilmediği için, fotovoltaik (güneş pili) sektörünün Türkiye'de emekleme aşamasına bile geçemediğini, ayrıca Avrupa Birliği'nin aksine Türkiye'de yasal bağlayıcılığı olan yenilenebilir enerji hedefleri olmadığı için diğer yenilenebilir enerjiler gibi güneş enerjisinin de, nükleer ve kömür gibi kirli ve pahalı enerjilerin tartışmaları arasında gölgede kaldığını belirtiyor.

Rapor, özellikle Almanya, Japonya, ABD ve Çin gibi ülkelerde güneş elektriğine sağlanan siyasi destek uzun vadede satışlarını artıracak yapıların kurulmasını sağladığını belirtiyor.

Rapora göre, 2005 yılında tüm dünyadaki güneş pili sistemlerinin kurulu gücü 5000 megawatt'ı geçti. Bu, yaklaşık 10 orta büyüklükteki kömür termik santraline denk. Son yıllarda güneş pili hücrelerinin ve modüllerinin küresel nakliyesi her yıl yüzde 40'tan fazla artış gösteriyor. Aynı büyümeyi yaşayan güneş elektriği sektöründe sadece Avrupa'daki güneş pili endüstrisinin 2005 yılı cirosu 5 milyar doları geçti. Küresel ölçekteyse bu ciro yaklaşık olarak 10 milyar dolar.

Greenpeace'in Yenilenebilir Enerjiler uzmanı Sven Teske de şöyle diyor: "Sürekli artan elektrik fiyatlarından korunmak için en iyi yol kendi çatınıza bir güneş pili yerleştirmektir. Güneş panellerinden dağıtılan enerji milyarlarca ton karbondioksit salımını engelleyecek ve bütün dünyadaki aileler için de değişmeyen elektrik ücretlerinin garantisi olacaktır. Çatınıza güneş enerjisini kurduğunuz gün kabarık elektrik faturalarından kurtulduğunuz gün olacak."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/gunes-enerjisi-2-milyarin-ihtiyacini-karsilar_48243.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!