Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Güneş Enerjisi Projeleri Yoğunluk Kazandı

Güneş enerjisinin, diğer tüm enerjilere göre ileride bizler için kaçınılmaz olarak en büyük enerji kaynağı olacağını ifade eden Hekim Profil Satış ve Pazarlama Müdürü Kutay Dündar, bu enerjinin dünyanın her bölgesinde ulaşılabilir ve kullanılabilir bir kaynak olduğu söyledi. Hekim Profil’in güneş enerjisi ile ilgili faaliyetleri hakkında bilgi vere

yapi.com.tr
Güneş Enerjisi Projeleri Yoğunluk Kazandı

Şirketin faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hekim Profil Satış ve Pazarlama Müdürü Kutay Dündar, özel tasarımlı kaynaksız yapı teknolojisi ile çeliğin soğuk şekillendirildiği profil üretim merkezi olduğunu söyledi. Soğuk şekillendirilmiş çelik profillerin kullanımının son dönemde önemli ölçüde fazlalaştığını ve çelik yapılar için vazgeçilmez bir ürün haline gelmeye başladığını belirten Dündar, konuyla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunun başlıca sebeplerinden bahsedecek olursak, diğer çelik ürünlerine kıyaslandığında çok daha az miktarda malzeme kullanımı, projeye uygun ölçülerde üretim sayesinde fire ve işçilik kayıplarının ortadan kaldırılması, profil üzerinde talep edilen eksenlerde montaj deliklerinin açılarak işçiliğin maliyetlerinin en az seviyelere çekilmesi, galvanizli ham madde kullanımı ile korozif ortamlarda çok daha fazla dayanıklılık, mürekkep püskürtmeli markalama sayesinde paketlemelerin proje detaylarına göre yapılması gibi başlıca avantajları sıralayabiliriz.” Üretilen profillerin kullanım alanlarının her geçen gün arttığına dikkat çeken Kutay Dündar; profillerin hafif çelik yapıların yanı sıra ağır çelik endüstriyel tesisler, güneş enerji sistemleri bağlantı ayakları, statlar ve köprüler gibi birçok alanda kullanıldığını kaydetti.

“Yapısal çelik kullanımı Türkiye’de az”

Dünyada gelişmiş ülkelerde yüzde 30-55'ler arasında değişkenlik gösteren yapısal çelik kullanım oranının  Türkiye'de yüzde 5'in altında seyrettiğine işaret eden Dündar, “Türkiye'nin yüzde 92'sinin deprem bölgeleri içerisinde yer alıyor. Nüfusunun yüzde 95'i deprem tehlikesi altında yaşıyor ve ayrıca büyük sanayi merkezlerinin yüzde 98'in deprem bölgesinde bulunuyor” dedi. Dündar, bu nedenle yapısal çelik kullanımına son derece önem verilmesi ve kullanım oranlarının gelişmiş ülkelerle aynı seviyeye çıkmasının ülkemiz açısından kaçınılmaz olduğunu vurguladı.  İnşaat sektörünün yapısal çelik kullanımına daha fazla önem vermesi ve bu yönde gerekli her türlü yatırım yapılması gerektiğini savunan Dündar, "Her türlü talebi karşılayacak yetkinliğe sahibiz" dedi.


“Güneş enerjisi kaçınılmaz”

Dünyada yer alan tüm enerjilerin esas kaynağının güneş olduğuna işaret eden Dündar, diğer taraftan yoğun olarak kullanılan petrol, kömür ve doğalgaz gibi kaynakların tükenebilir olması nedeniyle elde edilen enerjinin hem pahalı olduğunu hem de kullanımı sırasında çevreyi kirlettiğini vurguladı. Güneş enerjisinin yaşam boyu sürecek sonsuz bir kaynak olduğunu belirten Dündar, şu değerlendirmelerde bulundu: "Güneş enerjisi dünyanın her bölgesinde ulaşılabilir ve kullanılabilir bir kaynak olduğu için diğer tüm enerjilere göre ileride bizler için kaçınılmaz olarak en büyük enerji kaynağı olacaktır. Hekim Profil olarak bundan sonraki dönemde sektör müşterilerimiz için nasıl fark yaratabileceğimiz konusuna yoğunlaşmıştık. Her sektörde olduğu gibi inovasyona verilen önem o firmayı her zaman bir adım öteye taşıyor. Bundan yola çıkarak, GES sistemlerinde kullanılan çelik profillerin korozif ortamlara maruz kalması sebebiyle, profillerin korozyona dayanıklılığı yüksek düzeyde önemli bir kriterdir. Üretimde kullanmış olduğumuz ham madde kısmında yapılabilecek geliştirmeler için sürekli olarak üreticiler ile sıcak temas halinde birlikte çalışmaktayız. Bu alanda gerçekleşebilecek bir yeniliğin sektöre ciddi anlamda fayda sağlayacağına inanıyoruz.”

“Hafif yapısal çelik kullanımı artıyor”

Birçok ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Dündar, Hekim Profil olarak Türkmenistan ve Arap ülkelerine daha yoğun olarak ihracat gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Dündar, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: "Son dönemde özellikle Güneş Enerji Sistemleri (GES) projelerinin artması ile başta Almanya olmak üzere Avrupa pazarına da ürünlerimizi ihraç etmeye başlamış bulunuyoruz. Yurt dışındaki müşterilerimizin Hekim Profili tercih etme sebeplerinin başında, marka bilinirliğimiz ve tamamı birinci kalite sertifikalı ham madde kullanılarak Euro Norm standartlarında üretim yapmamız geliyor. Üretimini gerçekleştirdiğimiz profiller GES sistemlerinde modülü oluşturan çerçeve elemanları (kolon, kiriş, aşık) olarak kullanılıyor. Ülkemizde bu alanda yapılan yeni yatırımlarla birlikte hafif yapısal çelik kullanımı her geçen gün artıyor. Hekim Profil olarak bu yöndeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Sektörden gelen her türlü talebi karşılayacak tecrübe ve yetkinliğe sahip bir firmayız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/gunes-enerjisi-projeleri-yogunluk-kazandi_151254.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!