Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Dedemli'ye Yeni Yerleşke
BÖLÜM SPONSORU

Güneş Enerjisinde Teşvik, Büyük Yatırıma!

GENSED Başkanı Gülbahar, Yenilenebilir Enerji Kanunu’nda yapılacak değişiklik taslağında, küçük PV sistemleri (ev tipi) için herhangi bir teşvik olmadığını, teşviklerin büyük çaptaki GES yatırımlarını kapsayacağını söyledi.

yapi.com.tr
Güneş Enerjisinde Teşvik, Büyük Yatırıma!

Foto: GENSED Yönetim Kurulu Üyeleri TBMM Enerji Komisyonu Üyesi Rize Milletvekili Ali Bayramoğlu ile birlikte.

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Gülbahar ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyeleri Hakan Erkan, İpek Güler, Enis Behar, Savaş Yeşiltaş, Alper Ozan Keskin ve Berk Eyilik, TBMM Enerji Komisyonu üyeleriyle bir araya geldi. Ankara’da gerçekleştirilen ve yaklaşık 2 saat süren toplantıda, Yenilenebilir Enerji Kanunu’nda yapılacak değişiklik taslağı içeriği üzerinde görüş alışverişinde bulunulduğu kaydedildi. 

GENSED Yönetim Kurulu Başkanı Levent Gülbahar, toplantıyla ilgili açıklamasında, değişiklik taslağında, küçük/ev tipi PV sistemler için herhangi bir teşvik olmadığını ve bunların Enerji Verimliliği (ENVER) kapsamı içerisinde değerlendirilmesinin düşünüldüğünü söyledi. Orta ölçekli (100kWp-500kWp arası) PV uygulamaları için ise sadece yıllık mahsuplaşma (net metering) olacağı bilgisini veren Gülbahar, taslakta bu kategori için kWh başına ilave bir teşvik (FİT) bulunmadığını kaydetti.

500kWp üzeri lisanslı uygulamalar için Meclis Genel Kurulu’na sunulacak taslakta yer alacak teşvik bedelinin 11-15 € cent/kWh arasında olacağını belirten GENSED Yönetim Kurulu Başkanı, yerli üretim için herhangi bir pozitif ayrımın da öngörülmediğini söyledi.

Toplantıda, firmaların teknoparklardaki teşviklerden yararlanmaları konusunda görüş bildirdiklerini kaydeden GENSED Yönetim Kurulu Başkanı Gülbahar, Enerji Komisyonu’nun talebi üzerine, güneş enerjisi piyasası oluşmuş 10 ülkenin örneklem alındığı bir rapor hazırlayıp komisyona sunacaklarını söyledi. Gülbahar’ın verdiği bilgiye göre, raporda araştırılması istenen konular arasında ülkelerin yıllara göre PV kurulu güçleri, güçlerdeki kümülatif artışlar ve 2020 yılı PV kurulu güç hedefleri; ilgili ülkelerdeki teşvikler, teşviklerdeki sınırlamalar, yerel yönetimlerin desteği, uygulama alanlarına göre cirolar ve istihdam, karşılaşılan sorunlar ve bunların çözümleri yer alıyor.

Güneş Enerjisi Sanayici ve Endüstrisi Derneği (GENSED)

Türkiye’de güneşten elektrik üretimini yaygınlaştırma amacıyla 24 Aralık 2009 tarihinde kurulan Güneş Enerjisi Sanayici ve Endüstrisi Derneği (GENSED), 50 kurumsal, 16 bireysel ve 14 onursal üyeden oluşuyor. Dernekte faaliyetler komisyon ve alt komisyonlarda yürütülmekte ve periyodik olarak üyeler ile paylaşılmakta.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gunes-enerjisinde-tesvik-buyuk-yatirima_80172.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!