Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Güneş Enerjisinden Yeterince Faydalanamıyoruz

Türkiye'de toplam yıllık ortalama güneşlenme süresi metrekare'de 2 bin 640 saat. Türkiye'de yılda 190 milyar kilowatt saat elektrik tüketiliyor. Oysa güneş enerjisi bu miktarın 5 bin katı enerji potansiyeline sahip. Türkiye, aldığı toplam güneş enerjisi miktarı açısından Avrupa ülkeleri arasında en önde yer alıyor. Ancak bu avantajına rağmen,

CNN Türk
Güneş Enerjisinden Yeterince Faydalanamıyoruz

Mevcut enerji kaynakları günden güne tükeniyor. Bilimadamları artık güneş enerjisinden daha fazla faydalanmanın yollarını arıyor. CNN TÜRK'te bugün başlayan "Güneş Haftası" programında, güneş enerjisi masaya yatırıldı. Bilimadamları güneşi bir enerji kaynağı olarak kullanabilmek için yıllardır çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar özellikle 1970'li yıllardan sonra hız kazandı. Ama güneş enerjisinin potansiyeli dikkate alındığında bu çalışmalarda çok az bir mesafe katedildiği söylenebilir.

Sahra Çölü'nün yalnızca yüzde 1'lik alanına düşen güneş enerjisi, tüm dünyanın enerji ihtiyacını karşılama potansiyeline sahip. Güneşten gelen toplam enerji miktarı bütün dünyanın sanayide ihtiyaç duyduğu enerjinin yaklaşık 10 bin katı. Bilimadamları işte bu enerji potansiyelini kullanmak için çalışıyor. Avrupa ülkeleri Kuzey Afrika ile Avrupa kıtası arasında yüksek gerilim hattı kurulması için hesaplar yapıyor.

Kuzey Afrika ve Ortadoğu'nun çöl bölgelerinin binde 3'ünde elde edilecek enerjinin tüm Avrupa ülkelerinin  enerji ihtiyacını karşılayabileceği tahmin ediliyor.

Türkiye'de toplam yıllık ortalama güneşlenme süresi metrekare'de 2 bin 640 saat. Türkiye'de yılda 190 milyar kilowatt saat elektrik tüketiliyor. Oysa güneş enerjisi bu miktarın 5 bin katı enerji potansiyeline sahip. Türkiye, aldığı toplam güneş enerjisi miktarı açısından Avrupa ülkeleri arasında en önde yer alıyor. Ancak bu avantajına rağmen, güneşten faydalanma konusunda Avrupa ülkelerinden hayli geride. Örneğin Almanya'nın güneşten elektrik üretme kapasitesi Türkiye'nin 4 bin katından fazla.

Japonya, Amerika, Almanya ve İspanya başta olmak üzere bütün gelişmiş ülkeler güneşten elektrik elde etme kapasitesini hızla artırıyor. Almanya her 3 yılda, bir nükleer santral kapasitesi kadar güneş enerjisi depolayabiliyor. Güneşten gelen ısı güneş parkları sayesinde enerjiye çevrilebiliyor. Güneş parkı bulunan Almanya'da 24, İspanya'da 23, Kore'de 18, Portekiz'de 11, Amerika'daki iki parkta toplam 22 megawatt elektrik enerjisi üretiliyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/gunes-enerjisinden-yeterince-faydalanamiyoruz_63324.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!