Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Güneş Teknesi Nusrat Dünya Üçüncüsü

Türkiye'nin ilk güneş teknesi 'Nusrat' dünya üçüncüsü oldu. Tasarımı ve üretimi İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Güneş Teknesi Takımı tarafından yapılan 'Nusrat' ABD'nin Arkansas eyaletinde 13-17 Haziran 2007 tarihleri arasında düzenlenen 'Güneş Tekneleri Dünya Şampiyonası'nda üçüncü oldu.

Radikal Gazetesi
Güneş Teknesi Nusrat Dünya Üçüncüsü

ürkiye'nin ilk güneş teknesi 'Nusrat' dünya üçüncüsü oldu. Tasarımı ve üretimi İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Güneş Teknesi Takımı tarafından yapılan 'Nusrat' ABD'nin Arkansas eyaletinde 13-17 Haziran 2007 tarihleri arasında düzenlenen 'Güneş Tekneleri Dünya Şampiyonası'nda üçüncü oldu.

İTÜ Güneş Teknesi Takımı çeşitli kategorilerde düzenlenen yarışmada, en iyi elektrik sistemi tasarımı, en iyi güneş enerjisi sistemi tasarımı, en iyi görsel sunum, en iyi çaylak takım ve manevra yarışı üçüncülüğü ödüllerini de aldı.

Takım kaptanı, Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi öğrencisi Münir Cansın Özden çalışmalara 2003 yılında başladıklarını, ilk yıl teknenin dizaynını bilgisayarda tamamladıklarını anlattı. Sponsorların yardımıyla çalışmaların tamamlandığını söyleyen Özden, teknenin isminin Çanakkale Savaşının kahraman gemisi Nusrat mayın gemisinden geldiğini söylerken, "Bu isme layık olan birincilikti, ama ilk katılmış olmanın tecrübe eksikliği dolayısıyla üçüncülüğü kabul ediyoruz" dedi.
İTÜ Rektörü Prof. Dr. Faruk Karadoğan ise "Başarıyı sürdürmek için gelecek yıl daha iyi hazırlanmalıyız" diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/gunes-teknesi-nusrat-dunya-ucuncusu_55205.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!