Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Günlük Konutlarla İlgili Tedbirler Sevindirici

Geçen yıl kimlik bildirimi yapılması zorunlu hale gelen günlük kiralık evlerle ilgili konuşan TÜROB Başkanı Bayındır, şimdi de Maliye'nin devreye girdiğini ve bunun sevindirici olduğunu dile getirdi.

yapi.com.tr/AA
Günlük Konutlarla İlgili Tedbirler Sevindirici

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren günlük kiralık evler olarak bilinen kısa dönemli kiralamalarla ilgili tebliğe ilişkin ayrıntıları paylaştı.

Kısa dönemli kiralamalarla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğünün aldığı tedbirlerin ardından Maliye Bakanlığının da kiralamalarda belge zorunluluğu getirdiğini kaydeden Bayındır, bu alanda bazı tedbirlerin hayata geçirilmesinin sevindirici olduğunu bildirdi.

Bayındır, hem devletin hem de sektörün maddi ve manevi büyük zararlara yol açan günlük konutlar sorununun çözüme kavuşturulması yönünde kamu nezdinde girişimlerde bulunduklarını ve bulunmaya da devam ettiklerini anlattı.

Geçen yıl sonunda günlük kiralık ev kiralayanların kimlik bildirimi yapmasının zorunlu hale getirildiğini anımsatan Bayındır, "Bu tedbirin ardından şimdi de Maliye devreye girdi. Yeni tebliğe göre, her bir konut için aylık 500 TL ve üzerinde, haftalık, günlük veya benzeri şekilde kısa süreli konut kiralamalarında tutara bakılmaksızın kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin banka veya PTT tarafından düzenlenen belgelerle belgelendirilmesi zorunlu hale geldi. Bu konuda bazı tedbirlerin hayata geçirilmesi sevindirici" ifadelerini kullandı.

"Kira geliri değil, ticari kazanç"

Maliyenin bu alanda elde edilen geliri 'kira geliri' değil 'ticari kazanç' olarak değerlendirmesi uygulamasının ülke çapında yaygınlaştırılmasının haksız rekabet ve kayıt dışılığı önleyeceğini ve vergi gelirlerine olumlu yansıyacağını aktaran Bayındır, güvenlik açısından da büyük risk taşıdığına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

"Son yıllarda sayısı 20 bini aşan kayıt dışı günlük kiralık evler, sektörümüz açısından bir çok riski beraberinde getirdiği gibi önemli miktarda vergi kaybına da neden oluyor. Terör örgütleri ve kanun dışı kişilerin ağırlıklı olarak kullandığı bu tip evler güvenlik için büyük riskler barındırıyor ve son dönemde de birçok olumsuzlukla gündeme geldi. Kısa süreli kiralanan evler nedeniyle yaşanan güvenlik sorunlarını defalarca dile getirdik. Bu tip evler terör örgütleri, fuhuş ve uyuşturucu çetelerinin adeta hücre evine dönmüştü."

http://www.yapi.com.tr/haberler/gunluk-konutlarla-ilgili-tedbirler-sevindirici_159634.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!