Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Gürcü Kilisesi’ni Boğmamaya Özen Gösterdi, 4 Projeyi Gündeme Aldı

Tekfen Gayrimenkul Geliştirme’nin 1.5 ay önce satışa sunduğu projesi Tekfen Bomonti Apartmanları’nda yer alan 83 ünitenin yarısı satıldı. Fiyatların 350-850 bin dolar arasında değiştiği projenin yanında yer alan Gürcü Katolik Kilisesi’ni olumsuz etkilememek için projede bir çok kez değişikliğe gidildi. Tekfen Emlak Geliştirme Genel Müdürü Ömer

Hürriyet Gazetesi
Gürcü Kilisesi’ni Boğmamaya Özen Gösterdi, 4 Projeyi Gündeme Aldı

Tekfen Tower ve Taksim Residences gibi projeleri geliştiren Tekfen Grubu’nun şirketlerinden Tekfen Gayrimenkul Geliştirme’nin 1.5 ay önce sessiz sedasız satışa sunduğu projesi Tekfen Bomonti Apartmanları’nda yer alan 83 ünitenin yarısı satıldı. Araziye komşu olan Gürcü Katolik Kilisesi’ni olumsuz etkilememek için üzerinde uzun süre çalışılan projede bir çok kez de Anıtlar Kurulu’nun isteklerine göre değişikliğe gidildi. Önümüzdeki yıl için Bomonti ilgilerinin devam ettiğini belirten Tekfen Emlak Geliştirme Genel Müdürü Ömer Egesel, 2011’de konut ve ofis ünitelerinden oluşmak üzere tamamı İstanbul’da bulunan 4 yeni projeye hazırlandıklarını da açıkladı.

Milyon dolarlık daire yok

25 milyon dolarlık bir yatırımla tamamlanacak Tekfen Bomonti Apartmanları’nın 1.5 ay önce satışa sunulduğunu ifade eden Ömer Egesel, şu bilgileri verdi: “Bomonti Apartmanları’nda 83 ünite yer alıyor. Konutların büyüklüğü 56 ile 177 metrakare arasında değişiyor. 3 bloktan oluşan U şeklindeki projenin ortak kullanım için tasarlanmış bir iç avlusu yer alıyor. Ufak bir proje oldu. Örneğin, sırf içinde havuz olsun diye, havuz sıkıştırmaya çalışmadık. Projede 1+1 dairelerin satışı 305 bin dolardan başlarken, en yüksek fiyat 850 bin dolara kadar çıkıyor. Yani, metrekare bedeli 5 bin dolar seviyesine geldi, milyon dolarlık dairelerimiz yok. Şimdiden satışların yüzde 50’sini gerçekleştirdik. Bünyamin Derman ile çalıştık, iç mimari olarak da Mustafa Toner dahil edildi.”

Gürcü Kilisesi’ni boğmadık

Projenin, 1861 yılından bu yana Bomonti’de yer alan Gürcü Katolik Kilisesi’ne komşu olduğunu hatırlatan Egesel, projenin ruhsatı alınırken Anıtlar Kurulu’nun tavsiyelerini dikkate aldıklarını ifade etti. Egesel, şunları söyledi: “Projenin üzerinde 2 yıldır çalışıyoruz. Arazinin anıt parsele komşu olmasından dolayı, Anıtlar Kurulu’nun isteği üzerine bazı revizeler yapıldı. Kiliseyi boğmamak için bazı katları geri çektik, kilisenin boyundan daha yukarı çıkmadık. Onay aldığımızda da kat planlarını yeniden gözden geçirdik. Buna göre 200-300 metrekare kadar kaybımız oldu. Şık, düzgün, değerli bir iş yapmak istediğimiz için, bu kayıp bizim için önemli olmadı.”

Agresif değiliz

Portföylerinde yaklaşık 450 milyon dolarlık proje bulunduğunu dile getiren Ömer Egesel, 2011 planları hakkında şöyle konuştu: “Bu yıl da Bomonti’ye ilgimiz devam edecek. Burada görüştüğümüz arsalar var. İstanbul’da her yerde araştırma yapıyoruz ancak çok agresif değiliz. Beklentilerimizi karşılayan bir yerle karşılaştığımızda ilgileniriz. Konut ve ofis yatırımları olacak, alışveriş merkezi düşünmüyoruz. Şu anda öne çıkan, somutlaşmaya başlayan, hazırlandığımız 4 proje var.”

Kağıthane bizim için iddiaydı

Tekfen-Oz’un geçtiğimiz yıl satışa çıkardığı Kağıthane’deki Ofispark projesinin 2012 Mart’ta tamamlanacağını dile getiren Ömer Egesel, “Kağıthane ofis alanında öncülük ettiğimiz bir bölge oldu. Belediye ile pozitif bir ilişkimiz var. Kağıthane bizim iddiamızdı. Projeye başlarken, çok doğru bir lokasyon olmadığını söyleyenler oldu. Levent’te de Tekfen Tower’ı yaparken böyle söyleyenler olmuştu ancak o da zaman içinde o bölgede bir mihenk taşı oldu. Kağıthane de böyle olacak. Levent’teki ofis projemizin de bu ay satışını yaptık” diye konuştu. Egesel, ofis piyasasında hareket olması için ekonominin görünümüm iyi gitmesinin önemli bir koşul olduğunu ifade ederek, “Ön kurumsal kiralama nadir oluyor. Ticari taraf için müşteri gerekiyor. Türkiye’nin yabancı yatırımları çekmesi gerekir ki, ofiste hareket başlasın” dedi.

İzmir’deki karma proje 2011’e yetişebilir

İzmir Bayraklı’da Rönesans İnşaat ile birlikte mixed-used bir proje imza atacaklarını dile getiren Ömer Egesel, “Şu anda bu projenin çalışmaları yapılıyor. 200 bin metrekarelik inşaat alanıyla İzmir ’in en kapsamlı emlak geliştirme projesi özelliğini taşıyacak komplekste 50-60 bin metrekare alışveriş merkezi, 40 bin metrekare konut, 30 bin metrekare de ofis alanı olacak. İzmir çevresinden de talep olacağını düşünüyoruz. Projeyi bu yıla yetiştirebiliriz. 2012 yılında da başlayabilir” dedi.

Bazı daireler kiliseyi görüyor

Gürcü Katolik Kilisesi’nin Tekfen Bomonti Apartmanları’nın yanında sempatik bir yapı olduğunu ifade eden Ömer Egesel, “Bazı daireler kiliseyi ve bahçesini görüyor. Ancak özellikle kilise için gelip bizden daire alanlar olmadı. Zaten Gürcü Katoliklerin 500 kişi kadar oldukları tahmin ediliyor” dedi.

ETİKETLER: gayrimenkul firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/gurcu-kilisesini-bogmamaya-ozen-gosterdi-4-projeyi-gundeme-aldi_84544.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!