Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Güvenli Kentler için Bütünlüklü Yaklaşım Kenara Bırakıldı”

Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi yönetim kurulları İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne çağrıda bulundu. Hatay ve Alsancak gibi alanlarda yerinde dönüşümün kentsel dönüşümü 50 yıl erteleyeceği söylendi.

yapi.com.tr
“Güvenli Kentler için Bütünlüklü Yaklaşım Kenara Bırakıldı”

Mimarlar Odası İzmir Şubesi Temsilcisi İlker Kahraman ve Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Mutluer, 30 Ekim depreminden sonra afetler karşısında güvenli kentlerin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını belirti.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre; depremin tek afet olmadığını, dirençli kentler için yangın, sel gibi diğer afetlerin önemli olduğunu, dirençli kentlere ulaşmada planların önemli olduğunu belirten Zafer Mutluer, “Şu anda itfaiye ve ambulansların dahi giremediği Hatay, Karataş, Alsancak; Alaybey gibi mahalleler ile Buca, Balçova, Karabağlar vb. ilçelerdeki pek çok mahallede bu esasların uygulanması durumunda vatandaşlarımızı bir felaketten kurtarırken başka felaketlere karşı hazırlıksız bırakabiliriz.” dedi.

Deprem, sel, yangın gibi felaketlerin ilk kez yaşanmadığı ve son da olmayacağını söyleyen Mutluer, “Benzer mağduriyetlerin tekrar yaşanmaması için bilimin ışığında emek veren meslek odalarının bilgi birikimi ve uyarılarının dikkate alınması oldukça önemlidir. Ancak deprem sonrası yapılan değerlendirmeler ve uygulamalar dikkate alındığında, güvenli kentlerin yaratılması çabası için ihtiyaç duyulan bütünlüklü bir yaklaşım bir kenara bırakılmış, onun yerine yapı ölçeğinde yenileme politikalarına odaklanmıştır. Meslek odaları, bu şehirde yaşayan tüm canlıların sağlıklı mekânlarda yaşam hakkını savunmaktadır.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/guvenli-kentler-icin-butunluklu-yaklasim-kenara-birakildi_184721.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!