Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Güvenlik Önlemi Olmayan Ankara Kalesi’nin Surları Tehlike Saçıyor

Ankara Kalesi’nin surlarında herhangi bir güvenlik önleminin olmaması yaşanabilecek olası kazalara davetiye çıkarıyor. Surların hemen kenarında uçurtma uçuran çocuklar ile kaleyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler büyük tehlike yaşıyor.

Zaman Gazetesi
Güvenlik Önlemi Olmayan Ankara Kalesi’nin Surları Tehlike Saçıyor

b>Ankara Kalesi’nin surlarında herhangi bir güvenlik önleminin olmaması yaşanabilecek olası kazalara davetiye çıkarıyor. Surların hemen kenarında uçurtma uçuran çocuklar ile kaleyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler büyük tehlike yaşıyor. Şimdiye kadar, aralarında Japon turistin de bulunduğu üç kişi kale surlarından düşerek yaralandı. Okulların tatil olmasıyla bölgede oturan çocukların zamanlarının büyük çoğunluğunu burada oyun oynayarak geçirmesi ve uluslararası sanatçıların katılımıyla hafta sonu ikincisi yapılacak Ankara Kalesi Şenliği, bu tehlikeyi bir kat daha artırıyor.

Kale surlarından en son 13 yaşında bir çocuk düşerek bacağını kırdı. Surlarda uçurtmasını uçururken boşluğu fark edemediği için aşağı düşen Hüseyin Sarı, şans eseri kazayı ucuz atlattı. Bacağı kırıldığı için bir ay dışarı çıkamayan Hüseyin gibi çok sayıda çocuk kalede oyun oynuyor. İki yıl önce, 7 yaşındaki bir başka çocukta kaleden düşerek ağır yaralandı. Kaleyi ziyarete gelen bir Japon turist de gezi sırasında dengesini kaybederek boşluğa düştü. Hiçbir görevlinin bulunmadığı tarihi mekanda biran önce önlem alınmasını isteyen çevre sakinleri çocuklarının her gün tehlike içinde yaşadığını belirtiyor. Kalenin birçok çocuğun oyun mekanı olduğunu anlatan mahalleliler, surlarda gerekli önlemlerin alınması gerektiğini dile getirdi.

Kaleyi gezen ziyaretçiler de, başkentin simgelerinden olan Ankara Kalesi’nin daha güvenli olması gerektiğini ifade ettiler. Yetkililer ise ödenek yetersizliği yüzünden kale güvenliğinin sağlanamadığını söylüyor. Daha önce harabe olan kalenin 2000 yılında restore edildiğini aktaran yetkililer, Zindankapı Burcu olarak bilinen bölgenin çevre düzenlemesiyle turizme kazandırıldığını belirttiler. Restorasyona ayrılan ödeneğin güvenlik önlemleri için yeterli olmadığını aktaran yetkililer, bu konu ile ilgili çalışma yapılacağını kaydettiler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/guvenlik-onlemi-olmayan-ankara-kalesinin-surlari-tehlike-saciyor_46653.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!