Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Güzelhisar Suyu Boşa Akıtılmadı'

Güzelhisar Barajı tartışmasına Vali Cahit Kıraç da katıldı. Kıraç, "Devlet Su İşleri (DSİ), Petkim bünyesindeki Güzelhisar Barajı'ndan bize su vermek yerine 10 milyon metreküp suyu denize akıttı" iddiasına, cevap verdi.

Yeni Asır Gazetesi
'Güzelhisar Suyu Boşa Akıtılmadı'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP'nin Büyükşehir adayı Aziz Kocaoğlu ile AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Taha Aksoy arasında yaşanan Güzelhisar Barajı tartışmasına Vali Cahit Kıraç da katıldı. Kıraç, "Devlet Su İşleri (DSİ), Petkim bünyesindeki Güzelhisar Barajı'ndan bize su vermek yerine 10 milyon metreküp suyu denize akıttı" iddiasına, cevap verdi. DSİ'nin bunu, gelen bir talimatla yaptığını iddia ederek, hükümetin baskıda bulunduğunu ima eden Kocaoğlu'nun sözlerini değerlendiren Vali Kıraç, dolan barajdan su salma uygulamasının tamamen teknik bir gerekçesi olduğunu söyledi.

Tehlike söz konusu

DSİ'nin İzmir'e verebileceği suyu kasıtlı olarak denize akıtmayacağını belirten Vali Kıraç, "Böyle bir şey bilerek yapılmaz. Suyu bilerek salmak, devlet, memuriyet ahlakı ve insanlıkla bağdaşmaz. Suyun denize bırakılmasıyla ilgili talimat almadım. Böyle bir talimatın yönettiğim kuruluşlara geldiği konusu da bana ulaşmadı" diye konuştu.

Barajda yağışlarla biriken fazla suyun teknik bir nedenle ve zorunlu olarak denize salındığını belirten Kıraç, "Güzelhisar Barajı'nda kapasitesinin üzerinde su birikmiş. Bu nedenle tehlike yaratmamak için fazla su salınmış. Yapılan işlem budur. Şimdi Tahtalı Barajı, tam kapasite dolsa, fazla suyu tahliye etmekten başka şansımız var mı? Ayrıca, DSİ'nin İzmir Belediyesi'nden ya da halkından suyu kıskanması mümkün mü? Zaten DSİ'nin görevi halka su sağlamaktır" diye konuştu.

Vali Kıraç, kesinlikle böyle bir talimatın söz konusu olmadığını belirtirken, DSİ 2. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Güzelhisar Barajı'ndan Büyükşehir Belediyesi'ne su vermeyi hiç kesmediklerini söyledi. Geçen yıldan bu yana Büyükşehir Belediyesi'ne aralıksız su verdiklerini belirten yetkililer, şu açıklamayı yaptı:

"Güzelhisar Barajı, maksimum işletme kotunu geçmişti. Biz de şiddetli bir yağışta barajın yıkılması, Aliağa kent merkezi ve ovanın sular altında kalması gibi tehlikeleri önlemek için 3 sefer aralıklarla, 27 milyon metreküp suyu salmak zorunda kaldık. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin isale hattı kapasitesi günlük 30 bin metreküp olduğu için fazlalık suyu teknik olarak Büyükşehir Belediyesi'ne vermemiz mümkün olamazdı."

Aliağa'da 1981 yılından bu yana faaliyet gösteren Güzelhisar Barajı, 155 milyon metreküplük bir kapasiteye sahip. Mülkiyeti Petkim Şirketi'ne ait olan barajdan Aliağa ilçesine de su veriliyor. Barajdan, isale hattı kanalıyla İZSU da su alıyor.

Kocaoğlu ne demişti?

"Son yağışların ardından Güzelhisar Barajı doldu. DSİ, Güzelhisar Barajı'ndan bize su vermek yerine 10 milyon metreküp suyu denize akıttı. DSİ Bölge Müdürü bu talimatı nereden aldı? Ben oraya ulaşamam. Bu talimat verilmiştir. Bana saniyede 600 litre suyumu verseydi de geri kalanını denize akıtsaydı. Güzelhisar Barajı'ndan 24 saat su aldık. DSİ kapakları açtı ve suyu denize boşalttı. DSİ yazılı ya da sözlü olarak Petkim Genel Müdürlüğü'ne 'Biz kapakları kapatıyoruz. Siz de İZSU'ya su vermeyi kesin' demiştir. Petkim bize su vermeye başlayınca kesin diye talimat geldi. DSİ, emri nereden aldıysa aldı, ama Güzelhisar Barajı'ndan kente verilmek istenen suyu engelledi."

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Taha Aksoy ise, Kocaoğlu'nun bu sözlerine tepki göstererek, "İZSU isale hattı denize döküldüğü iddia edilen 10 milyon metreküp suyu şehir şebekesine aktaracak kapasitede değil. 10 milyon metreküp su mevcut hattan bir yılda ancak  kente verilebilirdi. Burada sanki İzmir'in suyuna mani olunuyormuş gibi bir hava yaratılması doğru değildir. Kocaoğlu'nun sözleri realite ve bilimsel gerçeklere uygun değil."

http://www.yapi.com.tr/haberler/guzelhisar-suyu-bosa-akitilmadi_67698.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!