Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

GYO’lara Halka Açılma Kolaylığı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) mevcut ekonomik durum ve piyasa şartlarını dikkate alarak, gayrimenkul yatırım ortaklıklarının (GYO) halka açılma zorunluluğunu düşürmeyi öngörüyor. Kurul, GYO’larda çıkarılmış sermayenin asgari halka açılma oranı yüzde 49’dan yüzde 25’e indirilmesini de içeren, ’Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına İlişkin Esaslar

NTV
GYO’lara Halka Açılma Kolaylığı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) mevcut ekonomik durum ve piyasa şartlarını dikkate alarak, gayrimenkul yatırım ortaklıklarının (GYO) halka açılma zorunluluğunu düşürmeyi öngörüyor. Kurul, GYO’larda çıkarılmış sermayenin asgari halka açılma oranı yüzde 49’dan yüzde 25’e indirilmesini de içeren, ’Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına İlişkin Esaslar Tebliği’nde değişiklik yapılmasına dair tebliği kamuoyunun görüşe açtı.
        
Tebliğ değişikliğinde, GYO’ların kuruluşunda, ortaklığın, çıkarılmış sermayesinin asgari halka arz oranının yüzde 49’dan yüzde 25’e düşürülmesi öngörülüyor. Buna göre, “ani usulde” kurulacak GYO’larda ortaklığın, çıkarılmış sermayesinin asgari yüzde 25’i oranındaki paylarını, tebliğde belirlenen süre ve esaslar dahilinde halka arz etmek üzere kurulmuş olması ve kurucuların, ortaklığın çıkarılmış sermayesinin asgari yüzde 25’i oranındaki paylarını, tebliğde belirtilen süre ve esaslar dahilinde halka arz edileceğini Kurul’a karşı taahhüt etmiş olması gerekiyor.
        
Tebliğ ile GYO’ların asgari başlangıç sermayesi 10 milyon liradan 25 milyon liraya çıkarılıyor.
        
GYO’ya dönüşecek şirketlerde ise ortaklığın, çıkarılmış sermayesinin asgari yüzde 25’i oranındaki payların, tebliğde belirtilen süre ve esaslar dahilinde halka arz edileceği Kurul’a karşı taahhüt edilecek. Mevcut ödenmiş sermayesi ile özsermayesinin her biri, 25 milyon liradan az olmayacak. Halen bu tutarlar 10 milyon liraydı.
        
Ortaklıklarca tebliğde belirtilen süre içerisinde yapılacak halka arzlar sonucu asgari yüzde 25’lik halka açıklık oranına ulaşıldıktan sonra da, çıkarılmış sermayenin asgari yüzde 25’i oranındaki paylarının halka arz edilmiş pay niteliğinde olması zorunlu olacak.
       
Kuruluş veya dönüşüm amacıyla başvuruda bulunan ortaklıkların ortak ve yöneticilerinin tebliğde öngörülen şartları taşımaları, portföylerinde yer alacak/alan varlıkların ve bunların portföy içindeki ağırlıklarının tebliğde belirtilen sınırlamalara uygun olması gerekiyor.

Lider sermayedarların asgari gayrimenkul varlıklarının tutarı da artırılıyor

Tebliğ ile GYO’larda lider sermayedar olabilmek için sahip olunması gereken asgari gayrimenkul varlıklarının tutarı da artırılıyor. Buna göre, gerçek kişinin toplam menkul ve gayrimenkul varlıklarının rayiç değerinin en az 20 milyon lira, birden fazla gerçek kişinin lider sermayedar olması halinde ise gerçek kişi lider sermayedarların menkul ve gayrimenkul varlıklarının rayiç değerinin toplamının en az 25 milyon lira olması gerekiyor. Halen, lider sermayedarlar için bu tutarlar, gerçek kişilerde 10 milyon lira, birden fazla gerçek kişi olması halinde ise 15 milyon lira düzeyindeydi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/gyolara-halka-acilma-kolayligi_74513.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!