Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Haber Kuruldan Geldi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Bornova’nın Gökdere ve Buca’nın Kaynaklar yerleşimleri arasında kurmak istediği çöp yoketme tesisinden, ilçe belediyelerinin koruma kurulu onayı aşamasında bilgisi olduğu belirtiliyor. Belediye başkanları, henüz ÇED süreci bile tamamlanmamış tesisle ilgili bilimsel veriler ve bölgedeki yurttaşların istemlerinin

Cumhuriyet EGEİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Bornova’nın Gökdere ve Buca’nın Kaynaklar yerleşimleri arasında kurmak istediği çöp yoketme tesisinden, ilçe belediyelerinin koruma kurulu onayı aşamasında bilgisi olduğu belirtiliyor. Belediye başkanları, henüz ÇED süreci bile tamamlanmamış tesisle ilgili bilimsel veriler ve bölgedeki yurttaşların istemlerinin dikkate alınmasını istiyor.

İzmir’in bir günde çıkan yaklaşık 3 bin evsel atığının nasıl yokedileceği konusu gündemdeki yerini koruyor. Büyükşehir belediyesi, Harmandalı Çöp Depolama Alanı’nı kapatma kararı aldıktan sonra, ortaya çıkacak evsel atıkları kurulacak bir tesisle yok etme projesini uygulamaya başlamıştı. Ancak tesisin, Buca ve Bornova arasındaki bölgede gündeme getirilmesi ve ilgili yerel yönetimlerin süreçten “son aşamada” haberlerinin olması tartışma yarattı. Tartışma, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile iki ilçenin belediye başkanları arasında soğuk rüzgarlar esmesine de yol açtı.

Kaynaklar sınırlarındaki, Gökdere’deki makilik alanı da barındıran 25 hektarlık bölgede kurulması düşünülen tesisten, koruma kurulu onayı aşamasında bilgileri olduğunu söyleyen Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, “Tesisin kurulması öngörülen alanın bir bölümü doğal SİT alanı olması nedeniyle, büyükşehir belediyesi konuyu geçen günlerde İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu gündemine taşıdı. Bizim de konudan, toplantıya katılan bürokratlar aracılığıyla haberimiz oldu. Bugüne kadar tesisin Buca’ya kurulacağına ilişkin ne Kocaoğlu ne de bürokratları tarafından bize bilgi verildi. Bu durumu kabul edilemez buluyoruz” dedi. Tatı, koruma kurulu toplantısında katılan 2 bürokratın karara şerh koyduğunu da bildirdi.

Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır da, haberi söz konusu kurul toplantısına katılan ve karara şerh koyan başkan yardımcısı aracılığıyla aldığını söyledi. Kocaoğlu’nun projelerinin önüne geçmek gibi bir düşünceleri olmadığını vurgulayan Sındır, “Biz konunun daha bilimsel boyutta incelenmesini, tereddütlerin ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Büyükşehir belediyesinin işbirliğine, koordinasyonuna her zaman açığız. Tesisle ilgili ÇED sürecinin henüz başındayız. ÇED raporu yok. Halkın bilgilendirilmesi toplantısı yapılmadı. Biz gelişmelere göre karar vereceğiz. Toprağın, suyun kirlenmeyeceğine ilçemizde yaşayanların da ikna olması gerekiyor” diye konuştu.

İzmir’de günde yaklaşık 3 bin ton, (750- 1000 kamyon) evsel atık ortaya çıkıyor. Kurulması düşünülen tesiste, cam, kağıt, plastik gibi maddeler çöpün içinden ayıklanacak. Kalan malzeme yakılarak yok edilecek. Bu sırada ortaya çıkacak enerjiden elektrik üretilecek. Küller ise Torbalı’daki bir alana dökülecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/haber-kuruldan-geldi_75644.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!