Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Hakem Heyeti, Haksız ‘Fek’ Ücretine ‘İade’ Kararı Verdi

Tüketicilerin bankalardan almış olduğu konut kredisi nedeniyle konutun ipotek işlemleri için tüketicilerden “fek” ücreti adı altında ilgili banka tarafından bir ücret alınmaktadır.

Cumhuriyet Ankara
2 Hakem Heyeti, Haksız ‘Fek’ Ücretine ‘İade’ Kararı Verdi

Tüketicilerin bankalardan almış olduğu konut kredisi nedeniyle konutun ipotek işlemleri için tüketicilerden “fek” ücreti adı altında ilgili banka tarafından bir ücret alınmaktadır. Söz konusu “fek” ücreti, Tüketicinin Korunması Hakkında Yasa’nın 6. maddesi ile 6. maddesine dayanılarak düzenlenen Tüketici Sözleşmeleri’ndeki Haksız Şartlar Hakkında Yönetmeli’ğin 7. maddesine, Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası’nın 24. maddesine aykırı olarak bankalarca tüketicilerden alınan haksız bir ücret ve bankaların haksız bir şartıdır.

Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası’nın 24. maddesinin birinci fıkrasında şöyle denilmektedir:

“Kart çıkaran kuruluşlar ile kart hamilleri arasındaki ilişkiler, bu kanun ve ilgili diğer mevzuat çerçevesinde en az on iki punto ve koyu siyah harflerle hazırlanacak yazılı sözleşme ile düzenlenir. Sözleşmenin bir örneği, kart hamiline ve varsa kefile verilir. Sözleşme hükümleri ve kartın kullanımı hakkında kart hamiline ayrıntılı bilgi verilmesi zorunludur.”

Sözleşme koşulları haksız şart

Kaldı ki, bu yazımıza konu olan sorun da “fek ücreti” alınan tüketici ile banka arasında düzenlenen sözleşmede “fek” ücretinin alınacağı ve ne kadar alınacağı belirtilmemiştir. Diğer taraftan, Tüketicinin Korunması Hakkında Yasa’nın “Sözleşmelerdeki Haksız Şartlar” başlıklı 6. maddesinin birinci ve 2. fıkralarında şöyle denilmektedir:

“Satıcı veya sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır. Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir.”

İlgili banka tarafından “fek” ücreti alınan tüketiciye bu ücretin geri ödenmesine ilişkin Çankaya Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nin kararı aşağıda okuyucularımızın görüşlerine sunulmuştur:

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/hakem-heyeti-haksiz-fek-ucretine-iade-karari-verdi_80850.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Arkadaşlar bir bankadan almış olduğum konut kredisini Ocak ayında erken ödeme ile kapattım. Benden ipotek fek ücreti 200 TL aldılar. Tüketici Hakları Derneği ile görüştüm. Bankaya yazdığım ve iadeli taahütlü olarak bankaya gönderdiğim, alınan ücretin iadesi dilekçesi sonucunda 200 TL'yi dilekçe tarihinden itibaren 30 gün dolmadan iade ettiler. Bütün banka mağdurlarının bilgisine. YANITLA
  • Arkadaşlar bu hakem heyetinin kararına banka itiraz etmiyor mu. İtirazın sonuç kararı var mı, yani tüketici mahkemesinin kararı. varsa yayınlayabilirseniz sevinirim. Tşk. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!