Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hakim ve Savcılar için Beş Yıldızlı Oteli Aratmayacak Adliye Sarayı

Kasvetli havası yüzünden hem çalışanların hem de vatandaşların şikâyetçi olduğu kamu binalarının imajı değişiyor.

Zaman Gazetesi/İsa SEZEN
Hakim ve Savcılar için Beş Yıldızlı Oteli Aratmayacak Adliye Sarayı

asvetli havası yüzünden hem çalışanların hem de vatandaşların şikâyetçi olduğu kamu binalarının imajı değişiyor. 300 milyon YTL'ye mal olması beklenen Kartal Adliye Sarayı'nın temelini 25 Mart'ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan atacak.

Yeni yapılan devlet dairelerinde spor salonundan kreşe, kuaförden internet odasına kadar pek çok farklı hizmeti bir arada bulmak mümkün. Yapımı tamamlandığında Cumhuriyet tarihinde inşa edilen en büyük kamu tesisi unvanını alacak Kartal'daki adliye sarayı, bu anlamda 5 yıldızlı otelleri bile gölgede bırakacak. İstanbul'un Anadolu yakasındaki bütün adliyelerin çatısı altında toplanacağı 'saray' 43 bin metrekare yeşil, 80 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Adliye sarayı için tahsis edilen alan, hepsi 24 derslikli, 428 okulu alabilecek genişlikte. Tesisleri yapmak için 776 bin hazır kalıp, 28 milyon kilo demir ve 264 bin metrekareküp beton kullanılacak. Aynı miktarda harçla gidiş-geliş 4 şeritli 90 kilometre duble yol inşa etmek mümkün.

E-5 karayolunun yakınında yapılacak Kartal Adliye Sarayı, ikisi ana blok olmak üzere toplam 10 binadan oluşacak. İnşasında 6 milyon tuğla kullanılacak tesis, birçok yönüyle kamu binalarındaki ilklere de sahip olacak. Çalışanlar için fitness ve jimnastik salonu, kreş, resim odası, tiyatro gösterileri için sahne, iki banka şubesi, kuaför, internet odası, aletli spor salonu gibi sosyal ve kültürel etkinlik alanlarını içinde barındıracak. Bayındırlık İl Müdürlüğü'nün gözetimi ve denetimi altında yapılacak ve 300 milyon YTL'ye mâl olması beklenen sarayın inşaatının 2 yıl içinde bitirilmesi öngörülüyor. Bayındırlık İl Müdürü Ercan Yazıcı, kendilerinde büyük heyecan uyandıran binanın, bittiğinde özel sektör tarafından da model alınabileceğini söyledi.

Toplam kapalı alanı 359 bin metrekareyi bulacak tesislerde 12 doktor ve hemşire odası, 99 tutuklu bekleme odası, sosyolog, pedagog ve psikologlar için 55 oda, 12 karakol ve nezarethane, 10 vezne ile 1 postane de yer alacak. 616'sı kapalı olmak üzere toplam 2 bin 666 araç kapasiteli otoparkı bulunacak. Tesislerde yaklaşık 5 bin personel görev yapacak. Günde yaklaşık 100 bin kişinin giriş-çıkış yapacağı tahmin edilen adliye sarayı, kalabalık duruşmalar için 200 metrekarelik salonlara sahip. İnşaatın 2009 yılına kadar bitirilmesi bekleniyor. Mimari projesi yarışma sonucu belirlenen sarayın inşaat ihalesi geçtiğimiz temmuz ayında yapılmıştı. Mertkan ile Şira İnşaat ortak girişiminin 195 milyon YTL bedelle kazandığı projenin hafriyat çalışmaları 10 aydır devam ediyor. Alanında dünyanın en büyükleri arasında yer alacak Kartal Adliye Sarayı'nın uluslararası adalet kongrelerine de ev sahipliği yapması planlanıyor. İnşaat sahasının büyüklüğü nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi, hafriyatın dökülmesi için özel alan tahsis etmişti. Şu ana kadar hafriyat çalışmalarının yüzde 85'i tamamlandı.

3 yılda 39 adliye sarayı yapıldı
Türkiye'de kamu binalarının içler acısı hali Marmara depreminden sonra gözler önüne serilmişti. Depremde büyük çoğunluğu hasar gören binalar, güçlendirilme ya da yeniden yıkılıp yapılmaya ihtiyaç duyuyor. Dayanıksızlığının yanı sıra havasız mekânları, loş ışıklarıyla çalışanlar kadar işi olan vatandaşın da şikâyet ettiği binalarla ilgili olumsuz imajı değiştirmek isteyen devlet, yeniliğe adliyelerden başladı. Küçük duruşma salonları, dar koridorları ile insan psikolojisini olumsuz etkileyen binalar, 2003'ten itibaren yerini yenilerine bırakmaya başladı. 2006'ya kadar toplam 385 bin metrekare büyüklüğünde 39 adet adliye sarayı yapılarak hizmete açıldı. 2006'da toplam 171 bin metrekarelik 32 adet bina tamamlanarak açılışa hazır hale getirilirken halen toplam 840 bin metrekarelik 26 adliye binası inşaatı devam ediyor. Bu projeler için ayrılan toplam kaynak 2,6 milyar yeni lirayı aşıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan ayrıca, yapımı 15 yıldır devam eden Bakırköy Adliye Sarayı'nı da aynı gün hizmete açacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hakim-ve-savcilar-icin-bes-yildizli-oteli-aratmayacak-adliye-sarayi_52523.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!