Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Haldun Taner Müzesine Kavuşuyor

Keşanlı Ali Destanı’nın unutulmaz yazarı Haldun Taner’in adı Kadıköy’-de kurulacak müzede yaşayacak. Kadıköy Belediyesi, Feneryolu semtindeki tarihi bir binayı Haldun Taner Müzesi yapmak için harekete geçti.

Hürriyet Gazetesi
Haldun Taner Müzesine Kavuşuyor

Kadıköy Belediyesi, tiyatro ve öykü yazarı Haldun Taner adına müze kuruyor. Bir süredir belediyenin yayın organı Kadıköy Gazetesi’ne ev sahipliği yapan 110 yıllık tarihi binada bu nedenle tadilat başlatıldı.

Haldun Taner’in eşi Demet Taner’in Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’e başvurmasıyla gündeme gelen Haldun Taner Müzesi’nde yazarın kişisel eşyası, resimleri, daktilosu, kalemleri, tiyatro eserlerinin afişleri sergilenecek. Müze müzik dinletileri yapılabilen, sanatçıların biraraya gelebileceği, söyleşilerin gerçekleşterileceği bir mekan olarak da kullanılacak. Projenin hayata geçirilmesi için de konularında uzman kişilerden oluşan bir komisyon kuruldu. Mimarlar, akademisyenler ve sanatçıların görev aldığı komisyona Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk başkanlık yapıyor.

Öztürk, Kadıköy ile özdeşleşmiş çok değerli sanatçı ve yazarlar olduğunu, bunların anılarını yaşatmak için çalışmalar yaptıklarını vurgularken “Kadıköy semtinde de bir çok değerli isim yaşamış ve eserlerini burada vermiş. Bunlardan birisi de Haldun Taner. Çok değerli ve Kadıköy’e değer katan bir isim. Biz de değerli sanatçılarımızı, şairlerimizi, yazarlarımızı Kadıköy’de yaşatmak istiyoruz. Bildiğiniz gibi Barış Manço’nun evini Belediye olarak aldık ve “Barış’ın Evi” adıyla düzenliyoruz. Şiirimizin dev ismi Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın yaşadığı ev de “Dağlarca’dan Gökyüzü” adıyla yaşatılması için belediyeye bağışlamıştı. Bununla ilgili yasal süreç devam ediyor. Şimdi de eşi Demet Taner’in katkılarıyla Haldun Taner’in adına yakışır bir müze açma hazırlığındayız” dedi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/haldun-taner-muzesine-kavusuyor_77641.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!