Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Haliç Barajı

Bakan, eskiden Atatürk Köprüsü'nün olduğu yere yapılmış olan barajı ve baraj duvarının ardında toplanmaya başlanan suyun Fatih, Kâğıthane, Beyoğlu ve daha birçok semtte bulunan tarihi yapıları suya gömmesini protesto etmek için bağırıp çağıran beş-on gencin gözlerine biber gazı sıkılması ve bunların alıp götürülmesi için biraz bekledikten sonra

Cumhuriyet Dergi
Haliç Barajı

Bakan, eskiden Atatürk Köprüsü'nün olduğu yere yapılmış olan barajı ve baraj duvarının ardında toplanmaya başlanan suyun Fatih, Kâğıthane, Beyoğlu ve daha birçok semtte bulunan tarihi yapıları suya gömmesini protesto etmek için bağırıp çağıran beş-on gencin gözlerine biber gazı sıkılması ve bunların alıp götürülmesi için biraz bekledikten sonra konuşmasını sürdürdü:

Aziz vatandaşlarım,

Haliç Barajı yılda 4 milyar kilovat saatlık enerji sağlayacak ve 230 bin metreküp su tutarak dünyanın dördüncü büyük barajı olacaktır. Tamamen kendi imkânlarımızla yapmakla gurur duyduğumuz bu baraj, bittiğinde Batman, Birecik ve Atatürk barajlarının toplamından büyük olacaktır.

Barajın su altında bırakacağı Balat’ta, Fener’de, Ayvansaray, Kâğıthane ve Beyoğlu’nda yaşayan emlak sahiplerine bir yıl önce tebligat yapılmış, tazminatlar ödenmiştir. Bu giderlerimizi, barajımız tam dolduğunda su kenarında kalacak semtlerde oturanlardan alacağımız şerefiye vergisi ile karşılayacağız. Sokak aralarında yaşarken birdenbire muazzam bir göle bakan bir evin sahibi olmanın yol açacağı değer artışının ve getirilerin vergilendirilmesine aklıbaşında olan kimse tabii ki itiraz edemez.

Her baraj yaptırışımızda “Eski eserler su altında kalıyor” safsatasıyla bizi yolumuzdan alıkoymağa kalkanlara söyleyeceklerimiz vardır: Bu alanda “eski eser” dediğiniz yapılar genellikle kilise ve sinagoglardan ibarettir... Buradaki camilerden çoğu ise kiliseden dönmedir... Su altında kalacak Bizans kent kapısı evet vardır ama bu da bildiğiniz gibi çarpık yani “Eğri Kapı”dır...

Patrikhane’nin Haliç Baraj Gölü’nün altında kalması, yıllardır süren “ekömenik mi değil mi” tartışmalarına son vererek hayırlı bir sonuca vesile olacaktır. Bu alanda yer alan Sultan Reşat, Siyavuşpaşa ve Adile Sultan türbeleri, su altında kalmaması için özel tedbirler aldığımız Eyüp Sultan’a taşınmışlardır.

Bir müjdemiz daha var: Baraj gölü dolar dolmaz turistler balıkadam giysileri kuşanıp suya batmış binaları ve ramazan ayında buradaki minareler arasında su geçirmez ampullerle hazırlayacağımız mahyaları izleyebileceklerdir.

Beyoğlu’nun ve Fatih’in su altında kalan semtleri, sakinleri arasında yaptıracağımız demokratik anketlerle istediklerini belirtirlerse Bükler, Kurtin, İkizdere, Hasankeyf ve Allianoi gibi baraj gölleri altında kalmış diğer yerleşme birimlerimiz ve arkeolojik bölgelerimizle kardeş şehir ilan edileceklerdir.

Sayın Başbakanımız barajın 29 Mayıs İstanbul’un Fethi Günü’ne yetiştirilmesi için direktif vermişlerdir. Hepinizi bu gün yapacakları İstanbul’un İkinci Fethi açılışına bekleriz.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/halic-baraji_84349.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!