Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı İhaleye Çıkıyor

Geçmişte Silahtarağa Elektrik Santrali'yle İstanbul'un kuzeyindeki linyit ocakları arasında faaliyet gösteren Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı'nı tekrar hayata geçirecek proje için 13 Ocak'ta ihaleye çıkılıyor.

yapi.com.tr/AA
1 Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı İhaleye Çıkıyor

Tarihi Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı, 13 Ocak'ta  yapılacak ihale ile yeniden hayata geçiriliyor.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, geçmişte  Silahtarağa Elektrik Santrali'yle şehrin kuzeyindeki linyit ocakları arasında  faaliyet gösteren tarihi Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı'nın tekrar hayata  geçirileceği bildirildi. Proje ile tarihi öneme sahip Haliç-Karadeniz Sahra  Hattı'nın hizmete alınarak, toplu taşımaya ve  turistik gezilere imkan sağlanması  amaçlanıyor.  13 Ocak'ta ihalesi yapılacak olan dekovil hattının ihaleyi müteakip  22 ayda hizmete alınacağı belirtildi.

Özgünlüğü dikkate alınarak, nostaljik araçlarla  hizmet verilmesi  planlanan tarihi dekovil hattı 25 kilometrelik bir mesafeyi kapsıyor. Kağıthane  ve Eyüp ilçelerinden geçen hat üzerinde; Santral İstanbul, Kağıthane,  Sadabat,   Cendere, TT Arena, Hamidiye, Kemerburgaz, Mithatpaşa, Ayvad Bendi ve Göktürk  olmak üzere 10 istasyon bulunuyor. Hatta bir adet de depo bakım sahası yapılması  planlanıyor.

Tarihi dekovil hattı, tarihi güzergahı korunarak Silahtarağa   bölgesinde yer alan  Santral İstanbul’dan başlayıp, Kağıthane Deresi ve Cendere  yolunu izleyerek Göktürk üzerinden Ayvad Bendi mesire alanında  son bulacak.  Güzergâh boyunca bisiklet yolu ve yaya yolu yapılması da planlanıyor.Tarihi Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı, yapımı devam eden Mahmutbey-  Mecidiyeköy- kabataş Metro Hattı ile Sadabat İstasyonunda, yapımı devam eden  Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı ile Silahtarağa İstasyonunda ve yapımı planlanan  İstinye- İTÜ- Kağıthane Metro Hattı ile TT Arena İstasyonunda entegre olacak. 

1914’te kurulmuştu

Haliç Kemerburgaz Karadeniz Dekovil hattı 1914 yılında İstanbul’da Silahtarağa Elektrik Santrali ile şehrin kuzeyindeki linyit ocakları arasında kurulan demiryolu hattı. Birinci dünya savaşı sırasında, Zonguldak’tan çıkartılarak denizyolu ile İstanbul’a getirilen kömür Silahtarağa Termik Santrali’ne taşınıyor. Savaş döneminde Zonguldak limanından kalkan gemiler Karadeniz’de Ruslar tarafından batırılınca kömür sıkıntısı ortaya çıkıyor. Bunun üzerine işletmeci kuruluş Osmanlı Elektrik, ucuz ve kısa yoldan kömür bulmak için Eyüp sınırları içinde kalan Ağaçlı köyündeki linyit ocaklarından çıkartılan kömürü kurulacak Dekovil hattı ile santrale getirme kararı alıyor. Hattın ilk ayağı 1 Şubat 1915'te başlayıp temmuzda hizmete giriyor. Birinci Dünya Savaşı bitip kömür sevkiyatı olağan düzenine kavuşunca İstanbul'un kuzeyindeki kömür ocakları eski önemlerini yitiriyor. Kâğıthane ve Kemerburgaz istasyonları arasındaki bölüm ise askeriyeye tahsis ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halic-kemerburgaz-dekovil-hatti-ihaleye-cikiyor_152293.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • İstanbul'lu olmamakla birlikte yaşamımın 8 yılını iş gereği İstanbul da yaşayan üstelik bu sürenin 5 yıla yakın bir süresini Kemerburgaz da geçiren biri olarak Kağıthane -Kemerburgaz arasındaki mesafede doğal güzelliğe dokunmaksızın tarihi ve nostaljik yapıya uygun bir düzenleme ile bu projenin hayata geçirilmesinden, Türkiye'yi,doğayı,ve tarihi seven ve saygı duyan bir T:C vatandaşı olarak onur ve veyif duyacağım. Emeği geçen/geçecek her kese sevgi ve saygılarımla. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!