Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Haliç Tersanesi'nde Deneysel Bir Kent Etkinliği

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın, 2010'un diğer Avrupa Kültür Başkentleri olan Pécs ve Ruhr kentleriyle işbirliği içinde 2008 yılından bu yana sürdürdüğü “Geçici Kentler/Temporary Cities” projesi, Avrupa kültür başkentlerinde yaşayan öğrencilerin, o kentlerin kamusal alanlarda gerçekleştirdikleri “yeniden keşfetme” konseptli atölye

yapi.com.tr
Haliç Tersanesi'nde Deneysel Bir Kent Etkinliği

Proje görselleri ödüllü projeye aittir.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın, 2010'un diğer Avrupa Kültür Başkentleri olan Pécs ve Ruhr kentleriyle işbirliği içinde 2008 yılından bu yana sürdürdüğü “Geçici Kentler/Temporary Cities” projesi, Avrupa kültür başkentlerinde yaşayan öğrencilerin, o kentlerin kamusal alanlarda gerçekleştirdikleri “yeniden keşfetme” konseptli atölye çalışmalarından oluşuyor.

Proje kapsamında üretilen işler, 30 Haziran Çarşamba günü saat 19.00’da Haliç Tersanesi’nde İstanbulluların ilgisine sunuldu.

2010 yılı Avrupa Kültür Başkentleri olan İstanbul, Pécs ve Ruhr kentlerinde, Avrupa’nın 7 üniversitesinden öğrenciler, öğretim üyeleriyle birlikte kente geçici dokunuşlar yapıyorlar. Böylece mekanların potansiyelleri ve imkanları kalıcı uygulamalara sahne olmadan, deneysel mimari çalışmalarla keşfedilmeye çalışılıyor. Mimarlığın yalnızca bir inşaat uygulaması olmadığı, kentlerin “muhakeme” yeteneğini geliştirme meselesi olduğu daha yakından gözlemleniyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Pécs ve Ruhr kentlerinin ajanslarıyla işbirliği içerisinde 2008 yılından bu yana Avrupa Kültür Başkentleri’nde yaşayan üniversite öğrencileriyle “Geçici Kentler/Temporary Cities” projesi üzerinde çalışıyor.

Proje kapsamında, Dortmund Teknik, RWTH Aachen ve Siegen Üniversiteleri (Almanya); Pécs Üniversitesi (Macaristan), İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi mimarlık öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikler, seminerler ve atölye çalışmaları katılımcılara 2010 Avrupa Kültür Başkentlerinde seçilen alanlarla ilgili düşünme ve müdahale etme olanağı tanıyor.

“Geçici Kentler” projesi kapsamında 2 yıla yakın süredir devam eden atölye çalışmaları İstanbul’da son buldu. İstanbul’daki projenin ana teması kapsamında, Haliç Tersanesinin kuru havuzlarından biri içinde yüzer bir platform yer alıyor. Böylece kısa sürede pompalarla suyu dolan ve boşalan bir mekanın nasıl bir gemi gibi yüzer platform ile geçici bir sanat etkinliğine, bir konser platformuna dönüşebileceği gösterilmiş oluyor.

Atölye çalışmaları sonucunda ortaya çıkan işler, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kentsel Projeler Direktörlüğü ev sahipliğinde 30 Haziran Çarşamba günü saat 19.00’da Haliç Tersanesi’nde düzenlenen etkinliklerle İstanbullularla buluştu.

İstanbul’un Mekanı: Haliç Tersanesi

Projenin İstanbul ayağı kapsamında gerçekleşen atölye için kent içinde stratejik öneme sahip olan Haliç Tersanesi seçildi. Farklı okullardan gelen öğrenciler ortaklaşa çalışmalarla bölgeyi analiz ederek, bölgenin taşıdığı potansiyelleri ortaya çıkaran ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul'a geri kazandırılmasını hedefleyen projeler ürettiler.

Haliç Tersanesi'nin içinde oluşturulan, kente geçici ve yeni bir kamusal alan kazandıran proje kapsamında tersane havuzlarından birine “yüzer bir sahne” yerleştirildi ve tersane için tasarlanan projeler için oluşturulan sergi alanında proje kapsamında üretilen işler izleyicilerin ilgisine sunuldu.

“Haliç Tersanesi Sakinleri” Sergisi Açıldı

Tersanede var olan bir diğer sergi ise fotoğraf sanatçısı Nihal Gündüz'ün fotoğraflarından oluşan ve 70 bin metrekareye yayılan “Haliç Tersanesi Sakinleri” isimli sergi. Kent tarihinde önemli bir yere sahip olan Haliç Tersanesi, geçmişi, içinde barındırdığı katmanları ve potansiyelleri ile katımcılara zengin bir deneyim imkanı sunuyor.

Ödül Töreni ve Anarşist Akşam Eğlencesi Konseri

Proje kapsamında bugüne kadar üretilen işlerin ödüllendirildiği gecede, Haliç Tersanesi’nde İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Müzik Yönetmenliği’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen ve çok sayıda İstanbullunun ilgi gösterdiği DAAU (Die Anarchistische  Abendunterhaltung- Anarşist Akşam Eğlencesi) konserinde renkli dakikalar yaşandı.© 2009 Tom Verbruggen/Genthology 

ETİKETLER: İstanbul 2010
http://www.yapi.com.tr/haberler/halic-tersanesinde-deneysel-bir-kent-etkinligi_80871.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!