Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Haliç ve Kağıthane’deki Kötü Kokular Tarih Oluyor

TEMA Vakfı Mütevelliler Heyeti Başkanı Nihat Gökyiğit ile birlikte Elmalı Barajı’nda düzenlediği basın toplantısında “Suyunu Boşa Harcama” kampanyasının 3 aylık sonuçlarını açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

ibb.gov.tr
Haliç ve Kağıthane’deki Kötü Kokular Tarih Oluyor

EMA Vakfı Mütevelliler Heyeti Başkanı Nihat Gökyiğit ile birlikte Elmalı Barajı’nda düzenlediği basın toplantısında “Suyunu Boşa Harcama” kampanyasının 3 aylık sonuçlarını açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Haliç’te görülen balık ölümlerinin nedeniyle ilgili bir soruyu cevaplandıran Başkan Kadir Topbaş, Haliç’te temizleme çalışmalarının yıllardır sürdüğüne dikkat çekerek, geçmişte proje kapsamında yapılan büyük kolektörlere kum tutucu yapılmadığını, bu nedenle yağışlarla ve atıklarla gelen kum ve benzeri maddelerin kolektörleri doldurarak kötü kokulara neden olduğunu açıkladı.

Bu kötü kokuların ve Haliç Vadisi’ndeki toprak kaymalarının önlenmesi için İSKİ Genel Müdürlüğü’nün kolektörlere kum tutucu kapak yapılması kararını aldığını ve bu kapsamda 1.5 günlük bir çalışma yapıldığını vurgulayan Kadir Topbaş, “Bölgedeki kötü kokuyu ve Haliç’in yeniden dolarak canlı hayatını tehdit etmesini engellemek amacıyla 1,5 günlük mecburi bir çalışma yapıldı. Bir kereye mahsus yapılan Haliç’in geleceğini kurtaracak bu çalışmadan dolayı acı ve hoş olmayan bir sonuçla karşılaştık. Balık ölümleri görüldü. Çalışma sırasında kolektörlere gelen devasa suyun başka bir yere aktarılması teknik olarak mümkün değildi. Kaçınılmaz, başka çaresi olmayan bir işti. Çalışmayla engellenen pis suyun devamlı Haliç’e akıyor olması İstanbul’un ‘Altın Boynuz’unu ne hale getirirdi bir düşünün… Başarıyla tamamlanan işle kolektör kapakları Haliç’in bu bölgesinde bir daha koku ve taşma olmayacak şekilde, nizami ölçülerde yapılmış oldu. Öte yandan, Haliç’e hala gizli birtakım deşarjlar olabildiğini ihtimalini düşünerek denetimleri yoğunlaştırdık” diye konuştu.

Kağıthane Deresi ve Küçükçekmece Gölü hayata dönüyor…
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kağıthane Deresi’nin içinde yer aldığı Cendere Vadisi’nde de birtakım sanayi kuruluşlarının zaman zaman yüksek maliyet bahanesiyle filtrelerini ve arıtmalarını çalıştırmadan deşarjlar yaptığına dikkat çekerek, “Cendere Vadisi’nde kentsel dönüşüm çalışmasını başlattık. Bu bölgedeki 470 hektarlık alan için bir yarışma projesi hazırlıyoruz. Geçmişte ‘Sadabad’ ismiyle İstanbul’un çok önemli mesire alanlarından biri olan Kağıthane Deresi çevresinde artık sanayi olmayacak. Burası şehrimizin en önemli merkezlerinden biri olacak” dedi.

Geçmişte sanayi tesislerinin en kolay ve kısa yol kullanılarak su kenarlarına kurulduğunu ve bu tesislerin atıklarının denizlere, derelere boşaltıldığını hatırlatan Başkan Topbaş, bu şekilde bir sanayileşmeyle çevrilmiş Küçükçekmece Gölü’nü de kurtarmak için büyük çevre yatırımları yaptıklarını kaydetti. Hadımköy’ün Küçükçekmece Gölü’nü en çok kirleten sanayi bölgesi olduğunun altını çizen Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Irmaklara ve derelere atıksuyu boca ediyoruz. Ne kadar müdahale etsek de yetişilemiyor. Ülkemizde sanayi tabi ki gerekli. Ama tesis kurulurken paralelinde arıtması da mükemmel derecede yapılmalı. Büyükşehir Belediyesi olarak bu tür yanlışlara müsamahamız yok, bundan sonra da asla olmayacak, müdahale edeceğiz. Küçükçekmece Gölü’nün doğu kısmının kolektörlerle bütün kuşaklamaları yapıldı. Orada bir gram pis su göle gitmiyor. Diğer tarafla ilgili de Ambarlı’da ileri derecede biyolojik arıtma tesisi için ihale yapacağız. Bu teknolojik arıtmayla Küçükçekmece Gölü tamamen atıksu sıkıntısından kurtarılacak. Bundan sonra bütün atıksularımızı ileri derecede biyolojik arıtma tesislerinde arıtmak için de hazırlık yapıyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/halic-ve-kagithanedeki-kotu-kokular-tarih-oluyor_56651.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!