Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Haliç'e Da Vinci'nin Köprüsü

Haliç'e Da Vinci'nin köprüsü

Vatan Gazetesi
Haliç'e Da Vinci'nin Köprüsü

b>Leonardo Da Vinci'nin Sultan 2'nci Bayezid zamanında tasarladığı köprü, Eyüp-Sütlüce arasında 18 ay sonra açılacak. Sadece yayalara hizmet verecek olan taş köprü 240 metre uzunluğunda olacak.

İstanbul, üçüncü boğaz köprüsünü tartışırken bir başka köprü projesi hayata geçiyor. Rönesansın dahi sanatçısı Leonardo Da Vinci'nin Padişah 2'nci Bayezid'e önerdiği ve bir mektupla çizimini gönderdiği Haliç Köprüsü hayali 500 yıl sonra gerçekleştiriliyor.

Başbakan Erdoğan'ın geçen hafta Endonezya yolculuğu sırasında müjdesini verdiği köprünün projesi tamamlandı. Halic'in iki kıyısı Sütlüce ile Eyüp arasında inşa edilecek köprünün yüksekliği 24, genişliği 8 metre, uzunluğu ise 240 metre olacak.

İki yıl süren çalışmalarda Da Vinci'nin 1500'lü yıllardan kalan bir parmak büyüklüğündeki çizimini alınıp, bilgisayar ortamında modellendi. Çelik konstrüksiyonla yapılacak köprünün üzeri taşla kaplanacak. Sadece yayalara hizmet verecek olan köprünün bir ayağı Miniatürk'ün kıyısında bir ayağı ise Eyüp Korusu'nda olacak.

Köprüye Arnavut kaldırımı döşenecek, kenar korkulukları oturma yeri olarak dizayn edilecek ve bir baştan diğer ucuna kadar her iki kenarında ışık tüpü yer alacak. Köprünün 1,5 yıl sonra hizmete açılması planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halice-da-vincinin-koprusu_45752.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!