Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Haliç'teki Taşkızak Tersanesi İstanbullulara Kazandırılıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Haliç'teki Milli Savunma Bakanlığı'na ait Taşkızak Tershanesi'nin arazisini takas yoluyla devralıyor. Arazi tarihi ve

İBB
Haliç'teki Taşkızak Tersanesi İstanbullulara Kazandırılıyor

stanbul Büyükşehir Belediyesi, Haliç'teki Milli Savunma Bakanlığı'na ait Taşkızak Tershanesi'nin arazisini takas yoluyla devralıyor. Arazi tarihi ve kültürel dokuya kazandırılacak.

Haliç'in, Kasımpaşa yakasında bulunan hazineye ait, Milli Savunma Bakanlığı'na tahsisli Taşkızak Tersanesi arazisi, takas yoluyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devrediliyor. Konuyla ilgili Hukuk Komisyonu raporu, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, askeri birliklerin başka bir bölgede konuşlandırılması için gerekli imar ve onarım yapacak.

16 Nisan 2005 Cuma günü İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edilen karara göre, Milli Savunma Bakanlığı'na kayıtlı toplam 292 bin metrekare arazinin 42 bin 517 metre karelik alanı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devredilecek. Devredilecek arazi, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Karargah Binası'nı da kapsıyor. Ayrıca subay orduevi, basımevi, dikimevi ve Deniz İkmal Gurup Komutanlığı'nca kullanılan 22 bin metre karelik arazideki tesisler de bu arazinin içinde yer alıyor.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından devredilen tesis ve araçlar, Büyükşehir Belediyesi'ne, "Mülkiyeti üçüncü taraflara devredilmemek, tarihsel doku bozulmamak ve sosyal amaçlı, toplumsal kullanıma yönelik tesislerin yapımı amacı ile kullanılması" taahhüdü ile verilecek. Bu ön şart, protokol gereği tapu kaydında da yer alacak.

Büyükşehir, tersaneye karşılık anahtar teslimi askeri binalar yapacak
Hazineye ait ve Milli Savunma Bakanlığı'na (MSB) tahsisli Taşkızak Tersanesi arazisine karşılık, askeri birliklerin başka bir bölgede konuşlandırılması için gerekli imalat ve onarımları da İstanbul Büyükşehir Belediyesi üstlenecek. Büyükşehir Belediyesi, tersaneye, karşılık anahtar teslimi askeri binalar da yapacak

Büyükşehir ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nca hazırlanan 'Kasımpaşa Takas Protokolü'ne göre, belediye devir karşılığında, askeriyenin belirleyeceği arsalar üzerinde anahtar teslimi binalar yapacak. Yapılar, Milli Savunma Bakanlığı'nın istediği şekilde fen, sanat kurallarına uygun inşa edilecek. Onarılacak binaların tamirat ve tadilatları da buna göre yapılacak.

Büyükşehir 115 milyon YTL harcayacak
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, söz konusu araziler ve üzerindeki tesisler karşılığında, 2004 yılı Bayındırlık birim fiyatları ile 115 milyon YTL harcama yapacak. İnşaat, onarım ve imalatlar, MSB'nin belirleyeceği kriterlere göre yapılacak.

Elektrik, su, kanalizasyon, tv, telefon, bilgi işlem alt yapısı, ısıtma, paratoner tesisatı, yol, bina, arazi güvenlik sistemi gibi tüm alt yapı hizmetleri, kullanıma hazır halde teslim edilecek. Beylerbeyi'ndeki Deniz Eğitim Komutanlığı arazisinin yol ve fundalık alan dışındaki bölümü de MSB'nin kullanımına tahsis edilmesi için Hazine'ye devredilecek. Kasımpaşa Deniz Hastanesi'nin kullanımı amacıyla da, 150 araçlık otopark yapılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halicteki-taskizak-tersanesi-istanbullulara-kazandiriliyor_25794.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!