Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Halis Toprak, Abramoviç’le Kuşadası’na Otel Yapacak

Halis Toprak, Londra’daki evinin sattığı Abromoviç’le Kuşadası’ndaki arsasına 7 yıldızlı otel yapacak. Abramoviç’in Toprak’ın İstanbul İstinye’deki Aslanlı Köşk’ünü de satın almak istediği belirtiliyor.

Akşam Gazetesi/Esin GEDİK
Halis Toprak, Abramoviç’le Kuşadası’na Otel Yapacak

b>Halis Toprak, Londra’daki evinin sattığı Abromoviç’le Kuşadası’ndaki arsasına 7 yıldızlı otel yapacak. Abramoviç’in Toprak’ın İstanbul İstinye’deki Aslanlı Köşk’ünü de satın almak istediği belirtiliyor.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF)’ye 500 milyon dolar borcunu ödemek için elindeki gayrimenkulleri satışa çıkaran Halis Toprak, mart ayında gazetelere ilan vererek Londra ve İstanbul’daki evinin yanı sıra Kuşadası’ndaki arsasının da satışı için İngiltere’de faaliyet gösteren Glentree Estates adlı şirkete yetki vermişti. Halis Toprak, şubat ayında yani şirkete yetki açıklamasını yapmadan önce Londra’daki evini 93 milyon dolara bir Rus işadamına satmıştı.
Toprak Ailesi doğrulamasa da Londra’nın kuzeyindeki The Bishop’s Avenue’da yer alan Toprak Mansion adını taşıyan evi Roman Abramoviç’in aldığı biliniyor. Gazetelere yansıyan haberlerde Halis Toprak’ın oğlu Mehmet Toprak evin bir Rus işadamına satıldığını doğrulamış ancak ismi konusunda bir açıklama yapmamıştı.

Rus şirketi aracı
Toprak’ın evini yine Londra’da faaliyet gösteren Rus bir gayrimenkul şirketi aracılığıyla satın alan Abramoviç’in, Toprak’ın İstanbul İstinye’deki Aslanlı Köşk ve Kuşadası’ndaki yaklaşık 80 dönümlük denize sıfır araziyle de yakından ilgilendiği konuşuluyor. Toprak’ın Kuşadası’nın çıkışında denize sıfır arazisinin büyüklüğü 75 bin 14 metrekare. Kutman ve Ofer tarafından satın alınan Club Med’in yanında olan arazinin içinde halen Toprak tarafından yaz aylarında kullanılan bir villa da bulunuyor. Denize 220 metre cephesi olan arazi turizm yatırımına oldukça uygun. Nitekim Halis Toprak da daha önce yaptığı açıklamalarda bu araziye otel ya da 162 adet villa yapılabileceğini belirtmişti.

Hedef 7 yıldızlı otel
Bir süredir Türkiye’de turizm yatırımı yapmak için araştırma yapan ünlü milyarder Abramoviç, daha önce Antalya’da incelemeler yapmıştı. Özel yatıyla Bodrum’a da birkaç kez gelen Abramoviç’in ‘Ruslar’ın sıcak denizlere inme hayalini’ gerçekleştirmek için bu kez Kuşadası’nı gündemine aldı. Toprak’ın arazisi için 350 milyon doları gözden çıkardığı belirtilen Rus işadamı Roman Abramoviç’in buraya 7 yıldızlı otel yapmayı istediği belirtiliyor.

Ruslar fiyatları katlıyor
Son yıllarda zengin sayısı artan Ruslar, gayrimenkul yatırımı için Londra’yı tercih ediyor. Londra’da çok sayıda lüks ev alan Ruslar, son üç yılda bu kentteki konut fiyatlarını 3-4 katına çıkardı. Kısa bir süre önce Akşam gazetesinde Rus milyarder Telman İsmailov’un, Antalya Kundu’ya 7 yıldızlı bir otel yapacağı haber olmuştu. Ismailov’un ardından Abramoviç’in de böyle bir yatırıma başlaması diğer Rus zenginlerini yatırım yapmak için güney ve batı sahillerine yönlendirmesi bekleniyor.

Ortaklık maddesi var
Toprak Holding yetkilileri, “Verilen satış yetkisinde ortaklık maddesi de var. Londra’daki ev yeterince değerliydi ve orayı farklı bir biçimde değerlendirme olanağı yoktu. Ama Kuşadası ve İstinye’deki arazileri farklı biçimde değerlendirilebilir. Dolayısıyla Halis Bey, buraların mülkiyetini satmak yerine ortaklık kurmayı tercih ediyor” dedi. Nitekim Toprak, Aslanlı Köşk’ün değerini belirlerken 10 bin metrekarelik arsayı da hesaplayarak “Buradan yaklaşık 1.160 milyon dolar kâr elde edilir” diyerek yatırım sinyali vermişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halis-toprak-abramovicle-kusadasina-otel-yapacak_52783.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!