Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Halk, Suyuna Sahip Çıkıyor

Artvin'de yapılmak istenen (HES) Hidro Elektrik Santrallarına karşı İstanbul Sefaköy Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen 'Halk suyuna sahip çıkıyor' paneli, çevre duyarlılığına sahip Artvin halkını HESlere karşı biraraya getirdi. Katılımcıların, akordionlarla karşıladığı panel, HESlerin doğal hayata vereceği tahribatın anlatıldığı sinevizyon

Bir Gün Gazetesi
Halk, Suyuna Sahip Çıkıyor

Artvin'de yapılmak istenen (HES) Hidro Elektrik Santrallarına karşı İstanbul Sefaköy Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen 'Halk suyuna sahip çıkıyor' paneli, çevre duyarlılığına sahip Artvin halkını HESlere karşı biraraya getirdi. Katılımcıların, akordionlarla karşıladığı panel, HESlerin doğal hayata vereceği tahribatın anlatıldığı sinevizyon gösterimiyle başladı. Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Beyza Üstün, Dünya Su Konseyi'nin 2006 yılında 'havzaları birlikte yöneteceğiz' diyerek gözlerini Türkiye'ye diktiklerini Kamuya ait olan Devlet Su İşlerinin de çevre ve orman bakanlığına bağlanması ile birlikte plan yapma yetkisini ellerine geçirdiklerini ifade etti. Üstün, bu planla istedikleri her şeyi özel sektöre devrettiklerini belirtti.

Kapitalizmin yeni sermaye aracı su

HES’i yapanların çaktırmadan maden aramaya da başladığını vurgulayan Üstün Hes'in yapıldığı yerlerin maden olan yerlerle aynı yerde olduklarına dikkat çekti. Üstün sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün bunların arkasında yatanların özelleştirme ve kapitalizm olduğunun bilinmesi gereklidir. Kapitalizm patladı ve su artık yeni sermayesi. Bunları bilmeden sağlıklı müdahale edilemez. Tek çaremiz hep beraber olmak ve örgütlü mücadele vermek."

‘Susuzluktan ölen 5 milyon insan var’

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Çalışma Grubu Üyesi Murat Gökdemir'de dünyada 1,2 milyar insanın temiz sudan yoksun olduğunu her yıl 5 milyon insanın da suya ulaşamadığı için öldüğünü kaydetti. Suyun Petrol gibi alınıp satılabilen bir meta olarak kullanıldığını vurgulayan Gökdemir bunu hazırlayanların Küresel Su Ortaklığı, Dünya Su Konseyi, Dünya Ticaret Örgütü ve IMF gibi uluslararası organizasyonlar olduğunu söyledi.

Elektrik Mühendisleri Odası'ndan Cengiz Göltaş ise yaşamın her alanında vazgeçilmez olan suyun üretimi konusunda Türkiye'de çok yanlış yatırımlar yapıldığını ve bunların bedellerinin hâlâ ödenmekte olduğunu söyledi. Amasya, Bartın termik santralleri, Fırtına Vadisi ve Hasankeyfin yok edilmesinin gündeme gelmesinin ardından yeni bir yanlışa daha imza atıldığının ve bu yanlıştan dönülmezse Doğu Karadeniz sularının bir ticaret alanına dönüşeceğinin altını çizdi. Enerjinin insanın ihtiyacı olduğunu ama yaşamı yoketmek adına yalanlarla savunulamayacağını belirtti.

‘Bu keteyi onlara yedirmeyeceğiz!’

Şavşat Papart Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü emekli öğretmen Ayvaz Işık, "Ekonomik Sosyal ve Kültürel alanda büyük bir değişim geçiriliyor. Köyde tarımın sona yaklaşması bizi büyük şehirlere göç etmeye zorladı. Şehirde yaşamanın zorlukları da bize huzur vermedi. Bizlerin aklına burada yaşadığımız sıkıntılarda hemen köyümüz gelir. Çünkü orası kimse ile paylaşılamayacak kadar değerlidir. Şehirlerin rantını zamanında cebine indirenler, köylerimize ve derelerimize de gözlerini dikti. Şavşat'ta böyle kete yok. Bu keteyi onlara yedirmeyeceğiz" dedi.

Çevrecilere rağmen HES, Mersin’de kuruldu

Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Esenpınar köyü yakınında yapımı tamamlanan 'Lamas III-IV Hidroelektrik santralı (HES) 'hizmete' girdi. Yöre halkının ve çevrecilerin doğayı katledeceği gerekçesiyle karşı çıktığı proje, böylece hayata geçmiş oldu. Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, 2007 yılında yapımına başlanan ve 32 ayda tamamlanan hidroelektrik santralının 55 milyon Avro'ya mal olduğunu ve yılda 160 milyon kw/saat enerji üreteceğini söyledi. Aksoy, hidroelektrik santralıyla birlikte Mersin'in üretim kapasitesinin yüzde 37'ye çıktığını iddia etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halk-suyuna-sahip-cikiyor_75395.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!