Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Halkın İstemediği RES Projesi Durduruldu

Aydın Karacasu’da tarım arazileri üzerine kurulması planlanan RES projesi için Aydın 2. İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

yapi.com.tr
Halkın İstemediği RES Projesi Durduruldu (Fotoğraf: AA)

Aydın’ın Karacasu ilçesinde kurulması planlanan 15 türbinli rüzgar enerji santrali (RES) projesine karşı açılan davanın duruşması görüldü. Hacıhıdırlar, Karacaören, Ataköy ve Dedeler Mahallesi sınırları içerisinde kurulması planlanan projeye karşı bölge halkının açtığı davanın duruşması, Aydın 2. İdare Mahkemesi'nde gerçekleşti.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; duruşmaya bölge halkı ve yaşam savunucuları katıldı. Duruşmada mahkeme, bilirkişiden gelen rapor üzerine yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Bilirkişi raporunda, RES direklerinin dikilmek istendiği alanın bir bölümündeki toprağın işlemeli tarıma uygun olmamasına rağmen çevredeki köylerdeki halkın tek geçim kaynağının tarım hayvancılık ve orman olduğuna dikkat çekildi. Arazi yapısının dağlık ve orman yapıda olması nedeniyle tarım yapılacak alanların oldukça sınırlı olduğuna vurgu yapılan raporda, "Bu nedenle alanda tarıma uygun alanların oldukça az olmasına bağlı olarak mevcut tarım arazilerinin önemi ve tarımsal kullanımlar altında değerlendirilmesi daha da önem kazanmaktadır" ifadelerine yer verildi.

Duruşma sonrası açıklama yapan Avukat Akın Yakan, “Bu projeyi takip eden alanda 25 tane daha mevcut türbin var. Denizli RES'e ait. Tüm bu projenin bitmesi halinde 35 tane türbinlik çok büyük bir doku hem tarımsal anlamda hem hayvancılık anlamında olumsuz etkilenecek. Karacasu'nun 5 muhtarı davacı olarak dava açtı. Halk buradaki santralın yapılmasına açıkça karşı çıkıyor. Nitekim bu santralin yapılmasıyla çok ciddi bir ekolojik kıyım ve yok oluş gerçekleşecek. Yargılama süreci içerisinde yapılan keşif ve bilirkişi incelemesinde projenin yaratacağı etkiler açıkça ortaya konmuştur. Mahkeme de bu hususta bilirkişi raporuna dayanarak yürütmeyi durdurma kararı verildi. Bunun sonunda 10-15 gün içerisinde mahkeme yeniden dosyayı değerlendirerek kararını verecek. Biz buradaki hukuksuzluğun, çevre katliamının mahkeme kararıyla ortadan kaldırılacağına inanıyoruz.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşıabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halkin-istemedigi-res-projesi-durduruldu_201406.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!