Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Hammurabi Kanunları mı?

İsrail’de, insanlık tarihinin bilinen ilk yazılı kuralları olan ünlü Hammurabi kanunlarını andıran, yaklaşık 3 bin 800 yıllık çivi yazılı belge bulundu. Hazor’da yapılan kazılarda ortaya çıkarılan belge, M.Ö. 18.-17. yüzyıllarda Bronz Çağı’nın ortalarında, Akat çivi yazısıyla yazılmış. Tabletin bulunan parçalarındaki yazılar, kölelerle efendileri

Radikal Gazetesi
Hammurabi Kanunları mı?

STRONG>İsrail’de, insanlık tarihinin bilinen ilk yazılı kuralları olan ünlü Hammurabi kanunlarını andıran, yaklaşık 3 bin 800 yıllık çivi yazılı belge bulundu. Hazor’da yapılan kazılarda ortaya çıkarılan belge, M.Ö. 18.-17. yüzyıllarda Bronz Çağı’nın ortalarında, Akat çivi yazısıyla yazılmış. Tabletin bulunan parçalarındaki yazılar, kölelerle efendileri arasındaki kuralları içeriyor.

Bu haliyle belge, M.Ö. 18. yüzyılda Babil Kralı Hammurabi’nin kanunlarının yazılı olduğu ve yaklaşık 100 yıl önce bugünkü İran topraklarında ortaya çıkarılan kil tabletle benzerlikler taşıyor.

Uzmanlar Hazor tabletinde öngörülen cezaların da Eski Ahit’tekiler gibi ‘dişe diş’ felsefesini yansıttığını anlatıyor. İbrani Üniversitesi Arkeoloji Enstitüsü’nden Prof. Wayne Horowitz yönetimindeki uzmanlar, tablet parçaları üzerinde ‘efendi’, ‘köle’ ve büyük olasılıkla ‘diş’ anlamına gelen bir sözcük belirlemiş.

Olası bağlar araştırılmalı

Tabletlerin o çağda bir yazman okulu bulunduğu bilinen Hazor’da mı yazıldığı, başka bir yerden mi getirildiğiyse henüz net değil. Ancak Hazor’daki bu son bulgunun, Hammurabi kanunlarıyla Eski Ahit kuralları arasındaki olası bağlantının araştırılması gereğini akla getirdiği ifade ediliyor. Hazor’da daha önce bulunan tabletlerse insan ve malların gönderilmesiyle ilgili konuları, bir kadınla ilgili hukuki bir uyuşmazlığı ve çarpım tablolarını içeriyordu. (aa)

 

ETİKETLER: arkeoloji
http://www.yapi.com.tr/haberler/hammurabi-kanunlari-mi_81420.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!