Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hani Korunacak Bir Şey Yoktu?

Sadece Haydar HES değil, bölgede yer alan diğer projeler de hayata geçerse, Fırat Havzası’nın ekosistemi yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Mahkeme iptal kararında bu konuya dikkat çekti.

yapi.com.tr
Hani Korunacak Bir Şey Yoktu?

Evrensel'den Sinem Uğurlu'nun haberine göre, eşsiz bir güzelliğe sahip olan ve şirketin “korunması gereken alan” bulamadığı Erzincan Tercan’daki Şıxköy Vadisi’ne yapılması planlanan Haydar HES projesi, Sivas İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Mahkeme kararında bir yandan bölgenin önemli ekosistemine dikkat çekti, diğer yandan da projenin Fırat havzasında yer alan diğer projelerle birlikte değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Avukat Barış Yıldırım, bölgede planlanan çok sayıdaki baraj ve HES projelerinin hayata geçmesi durumunda, Fırat ekosisteminin yok olacağını söyledi.

Şirket korunacak birşey bulamamıştı

Erzincan’ın Tercan ilçesindeki Şıxköy Deresi’ne yapılması planlanan Haydar HES Projesi için 2009’da “çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” kararı verildi. Konarlı ve Esenevler köylerinin sınırları dahilinde yapılmak istenen projenin yer aldığı Şıxköy Havzası için şirket tarafından hazırlanan tanıtım dosyasında “Koruma altına alınmış alanlar bulunmadığı” yazıldı. Ancak şirketin korunması gereken alan bulamadığı bölge için verilen “ÇED gerekli değildir” raporunu Sivas İdare Mahkemesi, bölgenin önemli ekosistemine dikkat çekerek iptal etti.

‘Şirket dosyası eksik, yetersiz’

Kararını bilirkişi raporuna dayandıran mahkeme, şirket tarafından hazırlanan tanıtım dosyasının eksik ve tam araştırılmadan yazılmasını eleştirdi. Mahkeme iptal kararının gerekçesinde, tanıtım dosyasındaki şu eksiklikleri dile getirdi: “Proje alanındaki orman alanının büyüklüğü, alan içerisindeki ağaç türleri ve sayısı hakkında bir çalışma yapılmadığı, Duyarlı Yöreler Listesi’nin ‘sulak alanlar, kıyı kesimleri, dağlık ve ormanlık alanlar vb. alanlara ilişkin bölümlerinin tam araştırılmadan yazıldığı, sucul ve bitki ekosistemi üzerindeki ekosistemi üzerindeki olumsuzlukları azaltma yönünde bir çalışma içermeyişi, ekosistem ve bitki türleri, kesilecek ağaç sayısı ve türleri gibi pek çok konuda eksiklikler barındırdığı nedeniyle...”

Bölgede çok sayıda proje var

Mahkeme kararında öne çıkan bir başka konu, Fırat bölgesindeki diğer baraj ve HES projelerine de dikkat çekmesi oldu. Yani Fırat’ın en büyük kolu olan Karasu üzerinde Kemah, Eriç, Bağıştaş 1 ve 2 gibi çok sayıda baraj ve HES projesi bulunuyor. Mahkeme de Şıxköy Deresi üzerinde yapılması planlanan Haydar HES’inin, diğer projelerle birlikte düşünülerek toplam etkinin hesaplanması gerektiğini söyledi.

‘Fırat ekosistemi yok olur’

Tunceli coğrafyasındaki yaşamı tehdit eden pek çok projeye karşı dava açan ve Barış Yıldırım da bu konuya dikkat çekti. Yıldırım, Tunceli’nin kuzey hattında planlanan çok sayıdaki baraj ve HES projesinin bölgeyi tehdit ettiğini belirterek, bu projelerin hayata geçmesi durumunda Fırat ekosisteminin yok olacağını ifade etti. Yıldırım, bu bakımdan mahkeme kararının önemli olduğunu dile getirdi.

Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi, Şıxköy Deresi Havzası’nın 1. derece doğal sit alanı olarak tespit ve tescil edilmesi için Erzurum Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonuna başvurmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hani-korunacak-bir-sey-yoktu_129011.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!