Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

‘Harbiye Projesinde Koruma...

Harbiye Projesine Onay

"Harbiye Kongre Vadisi Avan Projesi", Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Harbiye Kongre Vadisi için ilk kazmayı vurmaya hazırlanıyor.

Milliyet Gazetesi/Şenol DEMİRCİ
Harbiye Projesine Onay

stanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi'nce (İMP) hazırlanan "Muhsin Ertuğrul Tiyatrosuna Bağlı Sanatsal Faaliyetler-Çok Amaçlı Salonlar Alternatifli Mimari Öneri Projesi", İstanbul 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandı.
Toplam 83 bin 700 metrekare inşaat alanının neredeyse tamamı yerin altına yapılacak. Yer üstünde sadece Muhsin Ertuğrul Sahnesi yapılacak. Yeni tiyatro binasının
seyirci kapasitesi 600'den 700'e çıkarılacak.

Tiyatro alanı iki katına çıkarılırken, idare binası küçültülecek. Yeni tiyatro binasında ayrıca 400 metrekarelik fuaye alanı, altı sanatçı odası, üç teknik oda, ses kontrol odası yer alacak. "Denize açılan bir konsept" olarak tasarlanan projede, bölgede her türlü etkinliğin yapılabileceği bir meydan da oluşturulacak. Harbiye Açık Hava Tiyatrosu aynen korunacak.

Trafik yeraltına inecek
Taşkışla Caddesi'nin bir bölümü yeraltına alınarak mevcut yol yayalaştırılacak. Araç trafiği Taşkışla Caddesi Rumeli Salonu ön kısmından itibaren yeraltına alınacak, araçlar Hilton Convention Center hizasından yüzeye çıkacak.

Açıkhava Tiyatrosu önündeki yol tamamen yayalaştırılacak, sadece acil durumlar için bir servis yolu bağlantısı yapılacak. Bölgedeki tüm yeşil alanlar korunacak, ancak inşaat sınırına giren ağaçlar, raporlar doğrultusunda tekniğine uygun olarak taşınacak.

Yerin altında bin ofis, yaklaşık bin araçlık otopark, çok amaçlı salonlar, anında çeviri odaları, teknik odalar, kafeteryalar yer alacak. Üst meydanda bulunan Prof. Hakkı Karayiğitoğlu'nun eseri, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi ve Açık Hava Tiyatrosu'nun kesişim noktasına yerleştirilecek.

Belediye yetkilileri, Hazine Müsteşarlığı'nın Harbiye Kongre Vadisi'nin 2009 IMF toplantısına yetiştirilmesini istediğini, bu yüzden çok kısa süre içinde inşaata başlanacağını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/harbiye-projesine-onay_56430.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!