Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Harem-Tuzla Arasına Havaray Yapılacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Anadolu yakası E-5 Karayolu'nun Harem-Tuzla arasına havaray yapılacağını bildirdi. E-5'e

Zamanb>İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Anadolu yakası E-5 Karayolu'nun Harem-Tuzla arasına havaray yapılacağını bildirdi.

E-5'e raylı sistem projesinde yeni gelişmeler olduğunu belirten Topbaş, “Çalışmayı, yap- işlet modeliyle ve havaray şeklinde biz yapmak istiyoruz. Böylece projenin daha az maliyetle ve daha çabuk biteceğini düşünüyoruz.” açıklamasını yaptı. Topbaş, projenin yürütülmesi için Ulaştırma Bakanlığı'na da teklif götürdüklerini, ancak zaman kaybı olacağından tekliften vazgeçtiklerini söyledi.

E-5'in ortasına raylı sistem yapılması projesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir belediye başkanlığı döneminde gündeme gelmişti. Bu dönemde etüd projesi de hazırlanmıştı. Ancak Bayındırlık Bakanlığı'nın sorumluluğundaki E-5'in, Büyükşehir Belediyesi'ne devri bir türlü gerçekleşti- rilememişti. Aynı mücadeleyi Erdoğan'dan sonra eski başkanlardan Ali Müfit Gürtuna da sürdürmüş ve sonunda devir işlemi gerçekleşmişti.

14 Ekim 2002'de dönemin Bayındırlık Bakanı Abdülkadir Akcan ile Gürtuna arasında imzalanan bir protokolle E-5 güzergahı, Büyükşehir Belediyesine devredilmişti. Devir işleminin tamamlanmasının ardından proje çalışmalarına başlayan belediye projeyi tamamladı. Projeye göre, yeni ulaşım sistemi Harem-Kadıköy-Kartal- Tuzla güzergahını takip edecek. Tramvay hattı, 22 kilometre uzunluğunda olacak. Saatte 35 bin yolcu taşınabilecek. Başkan Topbaş, projenin bir an önce hayata geçmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/harem-tuzla-arasina-havaray-yapilacak_15420.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!