Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Harran’da ‘Seçim Katliamı’

Adı 4 bin yıldır değişmeyen uygarlıklar beşiği Harran’ın AKP’li eski Belediye Başkanı ve aynı partiden “aday” olan İbrahim Özyavuz, SİT alanındaki kaçak yıkımlara ve inşaatlara adeta “özgürlük” tanıdı. Bunu engelleyebilecek tüm kurumlar da “seçilme şansını azaltmamak” için olacak, tarih katliamına sessiz ve umarsız kaldılar...

Cumhuriyet Gazetesi
Harran’da ‘Seçim Katliamı’

“Son aylarda Harran’ın konik kubbeli evleri yıkılarak 100’den fazla kaçak inşaat yapıldığı ve tarihin hızla betonlaştığı saptanmıştır. Görevlilerin bir tekine bile müdahale etmemesiyle suçlular cesaretlenmiştir; dünya mirası yok edilmektedir...”

Bu “uyarı”yı 29 Mart yerel seçimlerine 2 ay kala Şanlıurfa’daki “Sivil Girişim” yapmıştı. Kültür ve Turizm Bakanı’ndan valiliğe, kaymakamlığa ve “savcı”lığa kadar tüm “sorumlu”lulara iletilen “acil müdahale” taleplerini şöyle noktalamışlardı: “Yasalar uygulanmazsa, Moğollar’ın bile yapmadıkları bu büyük yağma ve tahribata göz yumanları tarih asla affetmeyecektir.”

Ne var ki “çıkarcı siyaset” kültüre yine baskın çıktı... Adı 4 bin yıldır değişmeyen uygarlıklar beşiği Harran’ın AKP’li eski Belediye Başkanı ve aynı partiden “aday” olan İbrahim Özyavuz, SİT alanındaki kaçak yıkımlara ve inşaatlara adeta “özgürlük” tanıdı. Bunu engelleyebilecek tüm kurumlar da “seçilme şansını azaltmamak” için olacak, tarih katliamına sessiz ve umarsız kaldılar... Başkanın rakibi ve “akrabası” MHP adayı Mehmet Özyavuz da bu kültür cinayetlerine sessiz kalınca, yerel seçim yarışı “uygarlık soykırımı”na dönüştü... Şimdi Harran’da “milliyetçi” görüşün temsilcisi Mehmet Özyavuz belediye başkanı ama “milli kültür”ümüzün eşsiz sivil mimari zenginliği oy uğruna yerle bir olmuş durumda. Üç dönem belediye başkanlığı yaptıktan sonra, kültürel mirasın yağmasına ve tahribatına göz yumduğu halde seçim kaybeden İbrahim Özyavuz ise tarihe kim bilir hangi sıfatla geçiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/harranda-secim-katliami_68880.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!