Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Harvard'da Bir Türk Mimar

Ağahan Vakfı ödüllü mimarımız Han Tümertekin, eylül ayında Amerika'nın en prestijli üniversitelerinden Harvard'ın tasarım bölümünde proje çalışması yapacak.

Sabah Gazetesi
Harvard'da Bir Türk Mimar

ğahan Vakfı ödüllü mimarımız Han Tümertekin, eylül ayında Amerika'nın en prestijli üniversitelerinden Harvard'ın tasarım bölümünde proje çalışması yapacak.

Mimar Han Tümertekin, üzerinde iki yıldır çalıştığı ve Beyoğlu'na yeni bir yaklaşım getirecek alışveriş merkezi projesini Harvard'lı öğrencilerle paylaşıp fikirlerini soracak. Tümertekin, serbest mimarlık yapan ve projeleri nedeniyle Harvard'a davet edilen ilk Türk mimar. Bu nedenle de Amerikalı öğrencilerle paylaşacağı projeye çok önem veren Tümertekin, Harvard'da ders vermeye giden yolun başlangıcını şöyle anlatıyor: "Geçen yıl Amerika'da Harvard'a bir konferans için davet edilmiştim. Yaptığım konuşmada bazı etkileyici içerikler bulunmuş olmalı ki bir ay sonra konferansta gösterdiğim projelerin bir kısmının kullanılacağı bir kitap önerisi geldi. Harvard'lı yetkililer 'Senin çalışmaların hakkında bir kitap yayınlamak istiyoruz,' dediler."

ÇALIŞMALARI KİTAP OLDU

Öğrencilere gösterilmek için hazırlanacak özel bir kitap için başlayan ilişki giderek ilerleyince, Harvard'lı akademisyenler Han Tümertekin'i daha yakından tanımak istemiş. Kitap hazırlıkları sürerken de konu Harvard'da ders vermeye kadar gelmiş: "Harvard'daki tasarım bölümü; mimarlık dünyasının hocaları, öğrencileri ve orada proje yöneten mimarları açısından çok elit bir grubunun buluştuğu, yaratıcı bir atmosfer. Zamanla kitabın malzemesini sağlamak için üniversite yönetimiyle ilişkilerimiz gelişti. Kitabın editörlüğünü yapan Haşim Sakis, birkaç kez Türkiye'ye geldi. Kendisiyle farklı ortamlarda buluştuk ve mimari görüş anlamında da benzer eğilimlerimiz olduğunu anladık. Yaklaşık bir yıldır hazırlanan kitap bu ay sonunda yayınlanacak. Bu arada birkaç ay önce İstanbul'da dünyanın en önemli mimarlık ödülü olan Pritzker Mimarlık Ödülü'nün de töreni yapıldı. Ben de o akşam Harvard'ın şimdiki mimarlık bölümünün dekanıyla aynı masadaydım. Beni tanıdığını, binalarımı bildiğini söyledi. Döndükten birkaç gün sonra da Haşim Sakis aradı ve 'Önümüzdeki sonbaharda bir proje stüdyosu yönetmeni istiyoruz, programını ayarlar mısın?' diye sordu. 'Elbette ayarlarım,' dedim." Han Tümertekin, Harvard'da dört ay boyunca 13 tasarım bölümü öğrencisiyle Beyoğlu'nda yapılan alışveriş merkezi projesi üzerine çalışacak.

Prestijli bir davet

Han Tümertekin, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun. Tümertekin daha önce de Bilgi Üniversitesi'nin Mimarlık Yaz Okulu'nda ve Uludağ Üniversitesi'nde konuk öğretim üyeliği yapmıştı. Ünlü mimarın Harvard Üniversitesi'nde davet edildiği bölümde de daha önce dünyanın önde gelen pek çok mimarı ders verdi. Londra'daki Modern Sanat Müzesi Tate'in ve Tokyo'daki Prada binasının mimarları Jaques Herzog ve Piere De Meuron, ABD'deki Seaattle Kütüphanesi'ne ve pek çok projeye imza atan Hollandalı mimar Rem Koolhaas, dünyanın çeşitli yerlerinde müze, kongre salonu, hastane binası ve hatta Beyrut'ta pazar tasarımı yapan Rafael Moneo da Harvard'da ders veren mimarlar arasında yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/harvardda-bir-turk-mimar_47570.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!