Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hasankeyf İçin 25 Yıl Gerekli

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulselam Uluçam, Hasankeyf’in gerçek tarihinin ortaya

NTV-MSNBCb>Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulselam Uluçam, Hasankeyf’in gerçek tarihinin ortaya çıkarılması için 25 yıla ihtiyaç olduğunu söyledi.

Batman’ın tarihi Hasankeyf İlçesi’ndeki kazı ekibinin başkanlığını da yürüten Prof. Dr. Uluçam, yapılan kazılarda, bölgedeki en büyük külliyelerden birinin ortaya çıkarıldığını belirterek, bu külliyenin, Cizre-Diyarbakır arasındaki en önemli külliye olduğunu bildirdi.

Külliyenin ön kısmında bir medrese, hemen yanında ise küçük bir mescit bulunduğunu ifade eden Uluçam, şunları kaydetti: “Mescit, Akkoyunlu döneminden kalmadır. Güneydoğu köşesinde eyvanlı bir zaviye, doğuya doğru bir kervansaray eklenmiş. Karşı tarafında ise eski bir çarşının izlerine rastladık. Menzil külliyelerini adını verdiğimiz Hasankeyf girişindeki bu külliyenin, tarihi İpekyolu’nun Diyarbakır-Cizre arasındaki en büyük külliyesi olduğuna inanıyoruz. Bu külliyeyi, kervanların dinlendiği, mola verdiği büyük bir site olarak düşünebiliriz.”

Kazı çalışmalarında Osmanlı, Eyyübi ve Artuklu dönemine ait bulguları üst üste görmenin mümkün olduğunu belirten Uluçam, “Hasankeyf’teki İslami tarihin gün ışığına çıkarılması için 10 yıllık zamana ihtiyaç var. Hasankeyf’in gerçek tarihinin gün ışığına çıkarılması için ise 25 yıla ihtiyaç var” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hasankeyf-icin-25-yil-gerekli_16198.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!