Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hasankeyf Kazıları Tekrar Başlıyor

Dicle Nehri kıyısına kurulan ve birçok medeniyetin eserini barındıran Hasankeyf’te kazı ekibi tartışmaları son buldu. Ve yaklaşık 20 yıl sonra yeni bi

NTV-MSNBC
Hasankeyf Kazıları Tekrar Başlıyor

icle Nehri kıyısına kurulan ve birçok medeniyetin eserini barındıran Hasankeyf’te kazı ekibi tartışmaları son buldu. Ve yaklaşık 20 yıl sonra yeni bir ekip, Bakanlar Kurulu kararıyla göreve başladı.

Batman Valisi Efkan Ala’ya göre bu değişiklik gerekiyordu ve bugüne kadar ayrılan kaynakla çalışmalar paralel yürümemişti.

Vali Ala, “Akademisyenlerden oluşan bir kazı ekibi ile ‘daha bilimsel’ çalışılacak. 18 yılın 6 yılında burada hiç kazı yapılmamış” diye konuşuyor.

KAZI EKİBİ BAŞKANI PROF. ULUÇAM

Hasankeyf için hemen kullanıma hazır 1 trilyon lira ödenek ayrıldı. Gerekirse aynı miktarda bir ödenek daha kullanılabilecek.

Yeni kazı ekibinin başkanı Profesör Doktor Abdüsselam Uluçam görevi kabul etmeden araştırma yaptıklarını söyledi.

“Hocalarımıza konuyla ilgili herkese sorduk etik açıdan nasıl olur diye. Bize dedilerki, Bakanlar Kurulu kararıyla yapılmış bir işlem; eğer birileri yapacak ise siz yapmalısınız.”

SUALTINDA KALMA OLASILIĞI OLAN ESERLER TAŞINACAK

Yeni kazı ekibi önce bölgenin envanterini çıkarıp ilk kurtarılması gerekenlerden işe başlayacak.

Kazı ekibi başkanı Profesör Uluçam, “Hasankeyf’in sular altında kalma olasılığına karşı bazı eserler yerlerinden taşınabilecek” diye kaydetti.

29 AKADEMİSYEN, 90 ÖĞRENCİ, 150 İŞÇİ

Uluçam, Van 100.Yıl, Atatürk, Dicle ve Harran üniversitelerinden toplam 29 öğretim görevlisi, 90 öğrenci ve 150 işçinin kazılarda görev alacağını söyledi.

Daha önce kazı çalışmalarını yürüten Prof.Dr. Oluş Arık’ın çok geniş bir alanda güzel çalışmalar yaptığını belirten Uluçam, “Gönül isterdi ki, Arık çalışmalarını sürdürsün. Ama Bakanlar Kurulu kararıyla kazı ruhsatı bize verildi. Ekibimiz, Pazar günü Hasankeyf’e gelecek. 15 Temmuz’da başlayacak kazılar, 15 Ekim’e kadar devam edecek. 4 alanda çalışmalarda bulunacağız.

Hasankeyf’in tarihini gün yüzüne çıkarmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Gönlümüz, Hasankeyf’in sular altında kalmamasından yanadır. Hasankeyf’te çalışmalar daha uzun yıllar alabilir. Kent çok geniş bir alana yayılmış. Kısa sürede çalışmaları bitirmek çok kolay değil” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hasankeyf-kazilari-tekrar-basliyor_14358.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!