Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hasankeyf'in Dünya Mirası Listesi Adaylığı Değerlendiriliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girebilmek için belirlenen 10 kriterden 9’unu taşıyan ama Ilısu Barajı’nın suları altında bırakılan Hasankeyf’in, Dünya Mirası Listesi’ne adaylığının değerlendirileceğini açıkladı.

yapi.com.tr
Hasankeyf'in Dünya Mirası Listesi Adaylığı Değerlendiriliyor

Hasankeyf, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın başvurusu olmadığı için UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almamıştı. Kültür Bakanlığı’nın UNESCO’ya başvurması için, CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca öncülüğünde 13 Eylül 2019’da kampanya başlatılmıştı.

Cumhuriyet’ten Mehmet Kızmaz’ın haberine göre; CHP; hazırladığı dilekçe taslağıyla, yurttaşlara ve STK’lere de bakanlığa başvurma çağrısı yapmıştı. Bunun üzerine Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde okuyan Mazlum Safran (23) adlı öğrenci CİMER üzerinden Kültür Bakanlığı’na dilekçe gönderdi.

Bakanlık, CİMER üzerinden genel bilgileri anımsatıp “Bakanlığımızın Dünya Miras Listesi adaylıklarına ilişkin halihazırda yürüttüğü bir programı mevcut olup Hasankeyf’in Dünya Miras Listesi’ne adaylık hususu varlığın özgünlük ve bütünlüğü muhafaza etmeye yönelik çalışmalarının tamamlanmasının ardından değerlendirilecektir.” cevabını verdi.

Restorasyon uzmanı ve mimarlık tarihçisi Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, “Hasankeyf’in UNESCO’ya alınması için Kültür Bakanlığı’na başvuru yapmıştık. Ama bakanlık, başvurumuzu uygun görmeyip kabul etmedi. Koruduğunuz bir şey, Dünya Miras Listesi’ne seçilir. Su altında kalınca dünya mirası olmaz ki. Dünya Miras Listesi kriterlerinden biri, değerin, bütünlüğünü korumasıdır. Hasankeyf, şu an bütünlüğünü kaybetmiş durumda.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hasankeyfin-dunya-mirasi-listesi-adayligi-degerlendiriliyor_179488.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!