Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hasarlı Binalar Deprem Korkusunu Taze Tutuyor

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nden en çok etkilenen illerin başında gelen Yalova'da depremin üzerinden yaklaşık 9 sene geçmesine rağmen halen yaralar tam olarak sarılmış değil. Büyük depremde önemli oranda hasar gören bir bina ise çevre sakinlerine deprem korkusu yaşatmaya devam ediyor.

Zaman Gazetesi/Mustafa Arslan
Hasarlı Binalar Deprem Korkusunu Taze Tutuyor

b>17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nden en çok etkilenen illerin başında gelen Yalova'da depremin üzerinden yaklaşık 9 sene geçmesine rağmen halen yaralar tam olarak sarılmış değil. Büyük depremde önemli oranda hasar gören bir bina ise çevre sakinlerine deprem korkusu yaşatmaya devam ediyor.

Yalova'da Kazımkarabekir Mahallesi Şehit Yaşar Kuş Caddesi üzerinde bulunan bina, vatandaşların şikayet etmesine rağmen yıkılamıyor. Çevresindeki binalar için de tehlike arz eden yapı için yetkililerin önlem almadığı gözleniyor. 17 Ağustos depreminden sonra Yalova merkezde en çok etkilenen yer olarak tespit edilen Hacımehmet ovasında Bayındırlık Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda bölgedeki ağır hasarlı binaların yıkımı ve enkaz kaldırma işlemleri taşeron firmaya verilmişti. Ağır hasarlı olarak tespit edilen binalar listesinde karışıklık yapan firma, yanlışlıkla orta hasarlı durumda olan Şehit Yaşar Kuş Caddesi'ndeki binayı iş makineleriyle ağır hasarlı hale getirdi. Mal sahibi de taşeron firmayı mahkemeye verdi. Mahkeme, tazminat davasını halen sonuçlandırmadığı için binanın yıkılmasına izin verilmiyor.

İmza toplayarak yetkililere defalarca başvurduklarını, ama hiçbir sonuç alamadıklarını dile getiren mahalle sakinleri, "Her sene imza toplayarak yetkililere başvuruyoruz ama hiçbir netice alamıyoruz. Her sabah kalktığımızda bu binayı görmekten depremi unutamıyoruz. Hafif bir sarsıntıda bina yıkılacak gibi duruyor. Çocuklarımız da bizden habersiz gidip binada oyun oynuyorlar. Üstelik geceleri de tinerci ve sarhoşların evi haline geldi. Yetkililerin bu konuya acil önlem almasını istiyoruz." açıklamasında bulundular.

Yalova Bayındırlık Müdürlüğü yetkilileri ise binanın derhal yıkılması gerektiğini kabul ederek, "Mal sahibinin taşeron firma adına açtığı tazminat davası devam ettiği için biz de mahkeme delilini ortadan kaldıramıyoruz. Mahkemenin sonuca bağlanmasını bekliyoruz." dediler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hasarli-binalar-deprem-korkusunu-taze-tutuyor_58801.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!