Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Hasılat Paylaşımı İhalelerine Katılmıyorum

Geçen yıl gerçekleştirdiği 1.2 TL’lik ciroyla konut sektörünün lideri olarak nitelendirilen Ağaoğlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, bundan böyle TOKİ ve Emlak Konut GYO’nun hasılat paylaşımı yöntemiyle yapacağı ihalelere katılmayacağını açıkladı. Emlak Konut GYO’ya ait arsalar üzerinde yaptıkları üç projede yaklaşık 2 milyar TL gibi

Milliyet Gazetesi
Hasılat Paylaşımı İhalelerine Katılmıyorum

Geçen yıl gerçekleştirdiği 1.2 TL’lik ciroyla konut sektörünün lideri olarak nitelendirilen Ağaoğlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, bundan böyle TOKİ ve Emlak Konut GYO’nun hasılat paylaşımı yöntemiyle yapacağı ihalelere katılmayacağını açıkladı. Emlak Konut GYO’ya ait arsalar üzerinde yaptıkları üç projede yaklaşık 2 milyar TL gibi rekor bir ciroya imza attıklarını belirten Ağaoğlu, TOKİ ve Emlak Konut’un taahhüt ile hasılat paylaşımını birbirine karıştırdığını vurguladı. Ağaoğlu, şöyle konuştu:

“Elma ile armut karşılaştırılmaz. Tahhüttte standart veya sınırlama koyabilirsiniz. Bunu müteahhitler anlayışla karşılar. Ama hasılat paylaşımında aynısını yaparsanız, standart koyarsanız işin tadı kaçar. Ben bu işin içine markamı koyuyorsam, standartları benim, yani kendi markamın belirlemesi gerekir. Son 10 yılda markalaşmaya yaptığımız yatırımların sonucu olarak konutta Türkiye’nin en güvenilir markası olduk. Buraya kadar gelmek zordu. Burada kalmak, gelmekten daha zor. Kimse markamı benim kadar iyi düşünemez. Kapıya, pencereye, çerçeveye hasılat paylaşımıyla yapılan işlerde karışılmamalı. Serbest bırakmaları gerekiyor. Bu serbestliği sağlamadıkları sürece hasılat paylaşımı ihalelerinde yokum. Yeni ihalelere girmem.”

‘Kapımı her gün 40 arsa sahibi çalıyor’

Ali Ağaoğlu, çarpıcı açıklamalarına her gün 40 arsa sahibinin kapısını çalması örneğini göstererek devam etti. Başka firmalarda rahatlıkla yüzde 45’lik bir oranla arsalarını pazarlayabilecekken, sıra Ağaoğlu markasına geldiğinde arsa sahiplerinin  yüzde 35’e razı olduklarını söyleyen Ağaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Emlak Konut ihalelerinden hangisine girsem arsanın fiyatı yükseliyor. Şartnamesini aldığım, teklif vermediğim ihalelerde idarenin alacağı pay yüzde 3-5 artıyor. Böyle olunca biraz anlayış bekliyorum. Bu anlayışlı ortam sağlanıncaya kadar hasılat paylaşımı ihalelerine girmeme kararı aldık.”

Üç projede 2 milyar TL ciro elde ettik

TOKİ ve Emlak Konut GYO ile gerçekleştirdikleri üç hasılat paylaşımı projesinde bugüne kadar yaklaşık 2 milyar TL gibi rekor bir ciro yarattıklarını vurgulayan Ali Ağaoğlu, My World, My Town ve My Towerland projeleri hakkında konuştu:

1- My World Birkaç yıl içinde bile rekorumuzun kırılması zor

Batı Ataşehir’deki My World projesinden 1 milyar 300 milyon TL’lik ciro gerçekleştirdiklerini belirten Ağaoğlu, satışlarına 1 Kasım 2005’te başladıkları projeden elde ettikleri ciroya bugüne kadar her iki kurumun da gerçekleştirdiği hiçbir hasılat paylaşımı projesinde erişilemediğinin altını çizdi. “Ağaoğlu My World hakkında, “Aynı dönemde, bizden önce satışa çıkan iki projedeki konut sayısı bizden fazlaydı. Yaptıkları ciro ve arsa sahibi olan Emlak Konut GYO’ya ödedikleri rakam bizim yarımızdan az oldu. Biz hala satışları sürdürüyoruz. Bu proje 1 milyar 500 milyon TL gibi bir rekorla tamamlanacak. Gelecek birkaç yıl içinde rekorumuz kırılacak gibi görünmüyor” dedi.

2- My Town Cenazeyi kaldırdım, Ispartakule bölgesi uçuşa geçti

Ispartakule’deki 583 konutluk My Town projesine dikkat çeken Ali Ağaoğlu, bugüne kadar yüzde 92’si satılan ve 110 milyon TL ciro yapan projenin bölgede yarattığı harakete işaret etti. Ağaoğlu, “ Ispartakule’de cenaze vardı. Yaprak kıpırdamıyordu. Gittim cenazeyi kaldırdım. Ispartakule uçuşa geçti. Yaprak kıpırdamayan bölge uçuşa geçti. Ispartakule’de proje yapan arkadaşlar arayıp teşekkür etti” dedi.

3- My Towerland 500 milyon TL’yi buluruz

Ali Ağaoğlu, Güney Ataşehir’deki My Towerland projesinde 2 bin 535 konutun 818’ini Emlak Konut GYO’ya ait arsa üzerinde yaptıklarını belirterek, “Burada yapacağımız ciro yaklaşık 500 milyon TL” dedi.

ETİKETLER: gayrimenkul firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/hasilat-paylasimi-ihalelerine-katilmiyorum_80007.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!