Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hastanelerde Uygun Havalandırma Sistemi Yok

Türkiye’deki hastanelerin çoğunda uygun havalandırma sistemi bulunmadığı ve bilinçsiz kurulan sistemlerin, mikropların yayılmasına yol açtığı bildi

NTV-MSNBCb>Türkiye’deki hastanelerin çoğunda uygun havalandırma sistemi bulunmadığı ve bilinçsiz kurulan sistemlerin, mikropların yayılmasına yol açtığı bildirildi. Hastanelerdeki havalandırma sisteminin aynı zamanda toz, koku, virüs, bakteri ile radyoaktif ve kimyasal gazların arıtılmasına yönelik olması gerektiği belirtildi.
Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Noyan Oğulata, hastanelerde bilinçsiz kurulan havalandırma sistemlerinin önemli sorunlar yaratabileceğini söyledi. Oğulata, hastanelerdeki iklimlendirme sistemlerinin, istenen sıcaklık, nem ve konforun sağlanmasının yanı sıra ortamda bulunan toz, koku, virüs, toksin, bakteri ile radyoaktif ve kimyasal gazların arıtılmasına yönelik olması gerektiğini belirtti.
Havalandırma sisteminin bilgisizce dizayn ve tesis edilmesi halinde mikropların hastaneye girişini ve yayılmasını kolaylaştıracağını kaydeden Oğulata, “Havalandırma sistemi, en büyük kirletici haline dönüşebilir” dedi.
Türkiye’de hastane mimarisinin gelişmediğini kaydeden Oğulata, özelikle başka amaçla yapılmış binaların bu şekilde değerlendirilmesiyle sağlıksız koşulların daha da yoğunlaştığını belirterek, şöyle devam etti: “Maalesef, Türkiye’deki hastanelerde uygun havalandırma sistemi yok. Çok az bir bölümü bunun gereklerini yerine getiriyor. Klima sistemlerinin nerelere konulacağı proje aşamasında belirlenmediği için inşaatın bitiminden sonra yapılan iklimlendirmelerden de gereken performans alınamıyor.”

KLİMA DONANIMI VE BAKIMININ ÖNEMİ
Farklı amaçlarla hizmet veren birimlerin, aynı özellikte sistemlerle havalandırılmasının sakıncalı olduğunu ifade eden Oğulata, özelikle laboratuvarlar, morglar ve radyasyona maruz alanların iklimlendirilmesinde özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.
Oğulata, sistemlerin işletme ve bakımında da standartlara uyulmadığından yakınarak, şunları kaydetti: “Bilinçsiz kurulan sistemler, mikropların yayılmasına neden oldukları için personel ve hasta yakınlarının sağlıklarını da ciddi anlamda tehdit etmektedir. Türkiye’de hastane iklimlendirme sistemlerindeki eksiklik ve yanlışlıklar mutlaka bir an önce giderilmelidir. Bakım ve yenilemenin periyodik olarak yapılması son derece önemlidir. Bu, riskleri büyük ölçüde azaltacaktır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/hastanelerde-uygun-havalandirma-sistemi-yok_3162.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!