Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hatay Arkeoloji Müzesi'nin Temeli Atıldı

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, yeni yapılacak Hatay Arkeoloji Müzesi'nin birçok özelliği bakımından Türkiye'de ilk, dünyada da sayılı müzeler arasında yer alacağını belirtti.

yapi.com.tr / AA
Hatay Arkeoloji Müzesi'nin Temeli Atıldı

Fotoğraf: İsmihan Özgüven

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Reyhanlı yolu Maşuklu beldesinde yapılacak Arkeoloji Müzesi'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, kentin sadece bölgenin değil, ülkenin yükselen yıldızları arasında bulunduğunu söyledi.

Kentte lokal düzeyde birlik ve beraberlik içerisinde çalışıldığını ifade eden Lekesiz, küresel düzeydeki rekabet için bunun şart olduğunu kaydetti.

Tarihi eser ve doğal güzellikler bakımından kentin buzdolabının tıka basa dolu olduğunu vurgulayan Lekesiz, şöyle devam etti:

''Dolabımız dolu ama kendimiz adeta aç geziyoruz, Bu kadar zenginlik gelişmiş ülkelerde olsaydı ne yaparlardı, biz şu an onları yapmaya çalışıyoruz. Yeni müzemiz birçok özelliği bakımından Türkiye'de ilk, dünyada sayılı müzeler arasında yer alacak. Müzemizi aynı anda 800 kişi gezebilecek. Bölgenin ev sahipliği yaptığı tüm uygarlıklara ait sergiler, 9 farklı temada, toplam 10 bin 700 metrekarelik alanda sergilenecek. Müzemizde ayrıca iki tane uygulama merkezi, işlik ile sözel kurs alanı bulunacak. 400 metrekare alanda çocuk müzesi ile eğitim alanı yer alacak. 97 metrekarelik alanda hediyelik eşya ve satış merkezi ile 250 metrekarede kütüphane ve arşiv salonu olacak.''

Müzede 88 araçlık otopark ve 222 kişilik toplantı salonunun da bulunacağını ifade eden Lekesiz, müzenin bahçesinde de lahit ve sütün başlarının sergilenmesinin yanı sıra gezinti yerleri, spor alanı ve kafelerin yer alacağını kaydetti.

Turizm sektöründe ziyaretçilere iyi şeyler sunmadan gelir elde etmenin mümkün olmadığını belirten Lekesiz, kentin bu anlamda büyük zenginliğe sahip olmasının büyük bir avantaj olduğunu söyledi.

700 günlük bir yapım süresinin öngörülüyor

Eski Adalet Bakanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Sadullah Ergin de yeni müzenin, sergileme alanı açısından dünyanın en büyük müzeleri arasında yer alacağını ifade etti ve müze için 700 günlük bir yapım süresinin öngörüldüğünü belirtti.

Kentte restorasyon çalışmalarının sürdüğünü, yeni müzenin temelinin atılarak çalışmalara başlanacağını ve Habib-i Neccar Dağı'nda bulunan surların önümüzdeki günlerde ihalesinin yapılacağını belirten Ergin, halkaların teker teker birbirine eklendiğini kaydetti.

Ergin, Antakya'nın, restore edilmiş evleri, müzeleri, surları ve Roma hipodromunun gün yüzüne çıkarılmasıyla Efes, Aspendos'tan farklı bir yer olmayacağının görülebileceğini söyledi.

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, kentin büyük bir değişim ve dönüşüm süreci içerisinde bulunduğunu belirtti. Kentte, iki sokak ile bir caddede restorasyon çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Savaş, gelecek kuşaklara bırakacakları çok güzel çalışmalar yapıldığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hatay-arkeoloji-muzesinin-temeli-atildi_87570.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!