Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hatay, Fay Hattından Ziyade Zemin Bakımından Tehlike Altında Bulunuyor

Hatay, Fay Hattından Ziyade Zemin Bakımından Tehlike Altında Bulunuyor

Zaman Gazetesi
3 Hatay, Fay Hattından Ziyade Zemin Bakımından Tehlike Altında Bulunuyor

b>Ölü deniz fay zonunu inceleyen bilim adamları Hatay’ın fay zonu bakımından değil de zemin açısından ciddi tehlike altında olduğunu söyledi. ‘Antakya bölgesinin deprem tehlikesi’ konulu panel, Antakya Belediyesi meclis salonunda düzenlendi. Fransa Strasbourg Üniversitesi Aktif Tektonik Laboratuar Başkanı Prof. Dr. Mustapha Meghraoui, İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümü, Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Serdar Akyüz ve Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erhan Altunel’in konuşmacı olarak katıldığı panelde, Antakya’nın deprem riski anlatıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan İnşaat Mühendisleri Odası Antakya Şube Başkanı Cihat Mazmanoğlu, ülkemizin depremsel açıdan dünyanın en riskli bölgelerinden biri olduğunu hatırlatarak, “Son 10 yılda oluşan depremler 20 binin üzerinde can kaybına ve 20 milyar dolardan fazla maddi hasara yol açmıştır. Bu kayıplar Devlet Planlama Teşkilatı ve uluslararası finans kuruluşlarının tespitlerine göre Türkiye’nin gelişimini büyük ölçüde engellemiştir.” diye konuştu.

Antakya Belediye Başkanı Mehmet Yeloğlu da, “Hatay’da depremle ilgi ciddi bir araştırma daha önce hiç yapılmamıştı. Bu çalışma bizim için çok önemli.” diye konuştu. Panelde daha sonra söz alan ve Hatay’da tarihsel bölgelerdeki depremlere dikkat çeken Prof. Dr. Mustapha Meghraoui, “Bu projeye Suriye, Lübnan, Ürdün ve Türkiye katılıyor. Amacımız bu bölgede gelecekte meydana gelecek sismik hareketleri belirlemek ve bu tespitlerimizi ilgili birimlerle paylaşarak onların gerekli önlemleri almasını sağlamak. Hatay ve çevresinde tarihte büyük depremler olmuş ve çok ciddi kayıplar yaşanmıştır.” şeklinde konuştu.

Hatay’ın deprem haritası hakkında panele gelenlere slayt eşliğinde bilgi veren Prof. Dr. Erhan Altunel, Antakya ve çevresini belirleyen fay hatlarını tespit ettiklerini belirterek, bu faylardan en önemlisinin Hacıpaşa fay hattı olduğunu söyledi. Geçmiş tarihlere bakıldığında bu fay hattının ortalama 500 yılda bir hareketlendiğini anlatan Altunel, “Antakya ve çevresinde yaklaşık 130 yıldır büyük bir deprem olmuyor. Bizim tahminlerimize göre bu fay hattının 200-250 yıl sonra hareketleneceği. Bu yönden bakıldığında Antakya’da ciddi bir deprem beklentisine girmek yanlış olur. Ancak bu şehirde fay hatlarından ziyade bir zemin sorunu var. Özellikle Asi nehrinin ve Habibi Neccar ve Amanos dağlarından yağmur sularının taşıdığı yumuşak topraklar üzerine kurulan yerleşim yerleri sıvılaşma tehlikesiyle karşı karşıya. Yeni imar planları ve yerleşim yerleri bu göz önüne alınarak yapılmalı.” diye konuştu.

Panele Hatay Vali Yardımcısı Aydın Akkor, Vali Vekili Şükrü Çakır, Antakya Belediye Başkanı Mehmet Yeloğlu, çeşitli daire müdürleri ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hatay-fay-hattindan-ziyade-zemin-bakimindan-tehlike-altinda-bulunuyor_42462.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • 15.11.2010 meydana gelen depremde geniş açıklama bekliyoruz. YANITLA
  • son katta ev aldık ve nehre cok yakın olası depremde oturdugum bınaya guvenmıyorum zemınden dolayı. ama bına depreme dayanıklı yapılmıs. YANITLA
  • Allah korusun Antakya'da meydana gelecek bir depremde istenmeyen acı sonuçların doğacağını düşünüyorum. Bunun en büyük nedeni yapıların eski ve kullanılan malzemelerin yetersiz ve kalitesiz oluşu. Deprem öldürmez bina öldürür diye düşünmek lazım. Ona göre de binaların yapımına gerekli özeni göstermek bir vatandaşlık görevi olduğu gibi, aslında bir insanlık görevidir. YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!