Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Hattuşa’da ‘Devlet’ Çıktı

Boğazkale mevkisinde Hattuşa antik kentinde yapılan kazılarda Hititler’e ait bir devlet binası bulundu. Boğazkale kazı heyeti başkanı Doç. Dr. Andreas Schachner, Sarıkale ile Yenicekale olarak adlandırılan bölgenin arasında kalan platonun ortasında bulunan Hitit devlet binasını yaklaşık 2 yıl süren çalışmanın ardından ortaya çıkardıklarını

Cumhuriyet Gazetesi
Hattuşa’da ‘Devlet’ Çıktı

Boğazkale mevkisinde Hattuşa antik kentinde yapılan kazılarda Hititler’e ait bir devlet binası bulundu. Boğazkale kazı heyeti başkanı Doç. Dr. Andreas Schachner, Sarıkale ile Yenicekale olarak adlandırılan bölgenin arasında kalan platonun ortasında bulunan Hitit devlet binasını yaklaşık 2 yıl süren çalışmanın ardından ortaya çıkardıklarını söyledi.

Kazılarda tarihi bina içerisinde tabak, kâse ve vazo gibi seramik parçalar bulduklarını anlatan Schachner, “Hititler’e ait devlet binası olduğunu tahmin ettiğimiz yapıda kazı çalışmalarımız sürüyor. Bulduğumuz seramik parçaları ve diğer eserler, Boğazköy Müzesi’nde sergilenecek en nadide eserler arasında yer alacak” dedi.

Türkiye’nin ilk arkeolojik kazıları arasında yer alan Hattuşa kazılarının 102 yıldır sürdürüldüğüne dikkat çeken Schachner, bugüne dek yapılan çalışmalar sonucunda tarihi başkent Hattuşa’nın yüzde 30’unun gün ışığına çıkarıldığını bildirdi.

15 kişilik ekip

Özel şirketlerin sponsorluğunda, 15 kişilik bir kazı heyetiyle yürütülen çalışmalarda Hititler’e ait önemli bulguların ortaya çıkarıldığını ifade eden Schachner şöyle konuştu: “Kazıların sürdüğü Sarıkale mevkii, Hattuşa’nın önemli yerleşim yerlerinden. Yaptığımız kazılarda Hitit tarihine ışık tutan önemli yerleşim katmanlarına rastladık. Bu yılki çalışmalarımız neticesinde Hititler ve öncesindeki yerleşimlere ait pek çok eseri Boğazkale Müzesi’ne kazandırmayı hedefliyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/hattusada-devlet-cikti_63132.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!