Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hattuşa’ya Dev Proje

UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan tarihi milli park Hattuşa’da dev bir projeye imza atılıyor. Hattuşa’da sürdürülen çalışmalar sonucunda,

NTV-MSNBCb>UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan tarihi milli park Hattuşa’da dev bir projeye imza atılıyor. Hattuşa’da sürdürülen çalışmalar sonucunda, 70 metrelik Hitit surları yeniden orjinal görümüne kavuşacak. Projenin 2005 yılında tamamlanması hedefleniyor.

JTI Şirketi sponsorluğunda yürütülen projenin Kazı Başkanı Jürgen Seheer, çalışmalarda Hititlerin kullandıkları yöntemlere sadık kalındığı söyledi.

Arkeolojik kazıların uzun zamandır yürütüldüğü Hitit Başkenti Hattuşa, 2002 yılında başlatılan bir proje ile eski görünümüne uygun olarak yeniden inşa ediliyor.

JTI Şirketi sponsorluğunda yürütülen projenin Kazı Başkanı Jürgen Seheer, çalışmalarda Hititlerin kullandıkları yöntemlere sadık kalındığı söyledi. Seheer “Biz geçen sene başladık. O sur için ne lazım kerpiç. Çünkü o hitit surları kerpiçten yapılmış. Temel olarak büyük bir bir taş temel var ama onun üzerinde kerpiç tuğlalardan örülmüş bir duvar olacak.” dedi.
Projeye göre surların 7 metre yüksekliğinde ve 6 kilometre uzunluğunda olacağını anlatan Seheer, bu boyuttaki bir rekonstrüksiyon çalışmasının dünyada ilk defa gerçekleşeceğine dikkat çekti. Hattuşa, 2005 yılında Hitit dönemindeki görüntüsüyle ziyaretçilere açılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hattusaya-dev-proje_16677.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!