Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hava Kirliliği Fotosenteze Doping mi Oluyor?

Hava kirliliğinin, bitkilerin sera etkisi yaratan gazları daha fazla depolamasına yardım ederek iklim değişikliğini yavaşlatıyor olabileceği bildirildi.

Radikal Gazetesi
Hava Kirliliği Fotosenteze Doping mi Oluyor?

Hava kirliliğinin, bitkilerin sera etkisi yaratan gazları daha fazla depolamasına yardım ederek iklim değişikliğini yavaşlatıyor olabileceği bildirildi.

Ortak inanış, kirliliğe neden olan, havada asılı duran parçacıkların güneş ışığını, dolayısıyla fotosentezi engellediği yönünde olsa da Linda Mercado ve ekibinin yaptığı bir araştırma bu parçacıkların faydalı olduğu tezini ortaya koydu.  Mercado, ilginç biçimde, hava kirliğinin etkilerinin 1960-1999’da bitkilerin verimliliğini neredeyse dörtte bir oranında artırdığını, bunun da dünyadaki bitkilerin yüzde 10 daha fazla karbondioksit emmesi anlamına geldiğini belirtti.

Bunun, havada asılı duran parçacıkların ışığı yansıtma biçimiyle açıklanabileceğini ifade eden araştırmacılar, hava kirli ise bitkilerin güneş ışığını dik olarak daha az aldığına, ancak parçacıkların dağıttığı ışığın ayna görevi görerek daha az yaprağın karanlıkta kalmasını sağladığına dikkati çekti. Araştırmacılardan Peter Cox, bu sonuçların ikilem doğurduğunu, havayı, insan sağlığı için temizlemeye devam ettikçe, karbondioksidin depolanmasının azalacağını, bunun da tehlikeli bir iklim değişikliğini engellemeyi daha zor hale getireceğini vurguladı. Araştırma Nature dergisinde yayımlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hava-kirliligi-fotosenteze-doping-mi-oluyor_68428.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!