Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Havzada ‘Rant’ Kuşkusu

Menderes'in Oğlananası beldesinde bulunan ve Tahtalı Barajı İçme Suyu Toplama Havzası içinde yer alan bin dönümlük hisseli arazinin, rantçılar tarafından parsellendiği öne sürüldü. Söz konusu alanın tarım statüsünün değiştirilmek istendiği, bununla ilgili alınan imar değişiklikleri kararının askı süresinin de bugün sona erdiği belirtildi.

Cumhuriyet EGE
Havzada ‘Rant’ Kuşkusu

Menderes'in Oğlananası beldesinde bulunan ve Tahtalı Barajı İçme Suyu Toplama Havzası içinde yer alan bin dönümlük hisseli arazinin, rantçılar tarafından parsellendiği öne sürüldü. Söz konusu alanın tarım statüsünün değiştirilmek istendiği, bununla ilgili alınan imar değişiklikleri kararının askı süresinin de bugün sona erdiği belirtildi.

Tarım Alanı...

AKP'li Oğlanağası Belediyesi tarafından alınan imar değişikliği kararıyla askıya çıkarılan bölge, Tahtalı Deresi'yle Aydın Otobanı arasında kalan alanı kapsıyor. Eski kayıtlarda “köy merası” olarak görülen 191 hissedarlı arazinin tamamı, “planlama bölgesi” adı altında “tarım alanı” olmaktan çıkarılmak isteniyor.

Edinilen bilgiye göre Oğlanağası Belde Belediyesi, 17 Eylül 2008'de aldığı kararı iptal ederek, 5 Kasım ve 12 Kasım tarihlerinde 2008 tarihlerinde aldığı iki ayrı encümen kararıyla, arazinin 2 parça ve 2 kademede askıya çıkarılmasını öngördü. Bunun üzerine hisse sahiplerinden bir bölümü, belediyeye itiraz etti.

Encümenin aldığı kararla, başkan ve 3 encümen üyesiyle birinci derece yakın akrabalarının haksız şekilde zenginleşeceğini belirten yurttaşlar, kararın hukuka aykırı olduğunu, planın ikiye bölünmesinin İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, İZSU'nun öngördüğü “bütünlük” ve hissedarların “adil faydalanması” ilkelerini hiçe saydığını savunuyor.

Alanda “planlama yapılmasını” isteyen İsmail Köroğlu'nun otoban ve yol kenarıyla düzlük araziyi sahiplendiğini, diğer hissedarların alanlarını haklarını kaybetmesine neden olduğunu dile getiren yurttaşlardan Ali Eyüpgiller, “Burada 191 hissedar bulunuyor. Alan 1. derece tarım arazisi ve içme suyu koruma havzasında kalıyor. Yıllardır buraya baraka bile yapılmasına, tarımla uğraşanların gübre atmasına bile izin verilmiyor. Ancak şimdi yapılan planlamayla yüzlerce kişinin hakkı göz ardı ediliyor. Encümen üyeleri ve yakın akrabalarının yanı sıra planlamayı yapanlar haksız kazanç elde ediyor” diye konuştu.

Askı süreci

Oğlanağası Belediyesi'ne itiraz eden İlker Erdiliballı da, bütün olarak ele alındığında müstakil bir parsel sahibi olabilecekken, bir çok parsele küçük hissedar olarak dağıtıldığını bu nedenle askı süreci sonunda yasal yollara başvuracağını açıkladı.

Oğlananası Belediyesi'nin AKP'li Encümen Üyesi Coşkun Cengiz de, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 5 bin, 25 bin ve 100 binlik planlarında alanın imar izni öngördüğünü, buradaki sorunun hisselerin eşit dağıtılmamasından kaynaklandığını söyledi. Cengiz, “Hissesi olanlar itiraz etti. İtirazları değerlendireceğiz. Burada belediye başkanının da ödün verdiğini düşünüyorum. Birileri çok büyük rant elde edecek. Olan diğer küçük hisseli yurttaşlara olacak. Büyükşehir belediyesine de itiraz edildiğini öğrendik” diye konuştu.

Oğlananası Belediye Başkanı Mehmet Tokluoğlu ise, her şeyin yasal olduğunu öne sürdü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/havzada-rant-kuskusu_65091.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!