Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hayali Nakitle Pazara Çıktık, Otoda 30 Bin, Evde 80 Bin YTL İndirim Kaptık

cebimizde sanal bütçe oluşturduk, hayalimizdeki "yeni hayatı kurmak" için gerekenleri listeledik, alışverişe çıktık. Gördüklerimiz bizi şaşırttı. Sıkı pazarlıklarla lüks bir daireyi 80 bin YTL, Mercedes marka son model bir otomobili 30 bin euro, mobilyayı yüzde 30, bayramda yurtdışında bir tatili de 100 euro indirmeyi başardık. Krizin gerçekten de

Referans Gazetesi
Hayali Nakitle Pazara Çıktık, Otoda 30 Bin, Evde 80 Bin YTL İndirim Kaptık

Bir yanda kriz teğet geçecek beklentisi, diğer yanda reel sektörde alarm sinyalleri, harcamalarda frene basan tüketici, kepenk kapatan alışveriş merkezlerinin feryatları.. Tüm bu tartışmaların ortasında, cebimizde sanal bütçe oluşturduk, hayalimizdeki "yeni hayatı kurmak" için gerekenleri listeledik, alışverişe çıktık. Gördüklerimiz bizi şaşırttı. Sıkı pazarlıklarla lüks bir daireyi 80 bin YTL, Mercedes marka son model bir otomobili 30 bin euro, mobilyayı yüzde 30, bayramda yurtdışında bir tatili de 100 euro indirmeyi başardık. Krizin gerçekten de teğet geçeceğini anladık, ancak hazırda parası olana...

Ekonomik durgunluktan etkilenen sektörler, projelerin kesintiye uğramaması, fabrikaların durmaması, nakit akışının sağlanması ve satışların canlanması için nakiti olana birbiri ardına özel indirimler sunuyor.

Otomobil fiyatına indirim

Otomotivde de kral müşteri dönemi yaşanıyor. Bir Audi bayii yaptığımız pazarlıkla 2009 model Audi A4 2.0 TDI 143 hp Multitronic'in 67 bin 315 euroluk (134 bin YTL) satış fiyatını, 100 bin YTL'ye kadar indiriyor. Yani firma nakiti olana yaklaşık 16 bin euroluk indirim yapıyor. Yine Mercedes GL serisinde 160 bin euroluk bir otomobili, özel indirimlerle peşin fiyatına 130 bin euroya kadar indirmeyi başardık.

Mobilyada da peşin indirimleri yüzde 30'u bulurken, şirketler müşteriyi kaçırmamak için indirimin yanı sıra taksit sayısını da artırıyor. Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı ve Bellona Genel Müdürü Nazif Türkoğlu, tüm sıkıntılarına rağmen firmaların hem pazar kaybetmeme hem de fabrikalarda üretimin durmaması için sürekli indirim kampanyaları yaptığını söylüyor. Türkoğlu, "Firma fabrikayı durdurursa daha fazla zarar edeceğini biliyor. İşçi de çıkaramıyor. O nedenle sadece peşin alımlara değil, taksite bile indirim yapıyor" diyor.

Paralı müşteri Kurban Bayramı tatilinde de avantaj kazanıyor. Görüştüğümüz bazı firmalar, fiyatı 299 eurodan 1700 YTL'ye kadar çıkan yurtdışı bayram turlarında 100 euro indirimin yanı sıra seyahat sigortasını da hediye ediyor. Ayrıca, 12 aya varan taksit seçenekleri de sunuluyor.

Nakiti olana her seçenek var

İnşaat sektörünün 2002 yılından bu yana sürdürdüğü ivmenin, 2008'in ilk 6 ayında yavaşlaması, konut fiyatlarında düşüşün önünü açarken, paralı müşteriyi de avantajlı konuma getiriyor. Büyük inşaat firmaları satışlarda durgunluğa karşı hızla müşteriye özel seçenekleri devreye alıyor. Projelerin sekteye uğramaması ve peşin parası olan müşteriyi kaptırmamak için her türlü imkânı sunan lüks konut üreticileri, özellikle indirim ve kur sabitleme avantajlarıyla yeni müşteri arıyor. Biz de yaptığımız görüşmelerde, özel pazarlıklarla lüks bir daireyi 80 bin YTL'ye kadar indirebildik. Hatta bazı şirketler, vergi, tapu masrafları ve emlak şirketlerinin yüzdeleri gibi müşteriye ait ödemeleri de üstleniyor.
    
Hem indirim hem sabit kur imkânı

İstanbul Bomonti'de Elysium Cool Projesi'ne devam eden Ofton İnşaat'ın Satış ve Pazarlama Müdürü Ercüment Albayrak, doları 1.30 YTL'ye sabitlediklerini, ayrıca kasım sonuna kadar istenirse yüzde 50 peşin, yüzde 50 de şubat ayında banka kredisi kullanarak ödeme imkânı sunduklarını anlatıyor.

Halen Vizyon, Minimal, Konsept İstanbul, Trend ve Gizli Bahçe Akdeniz Evleri projelerine devam eden Dumankaya'nın Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya da kasım ayına özel yeni kampanyalarında peşin alımlarda yüzde 10-12'lik indirim, vadeli alımlarda yüzde sıfır peşinat veya sabit taksit gibi birçok seçenek sunduklarını ifade ediyor. Krizin iyi yönetilmesi durumunda sürecin fırsata çevrilebileceğine inandığını belirten Dumankaya, "Konut fiyatları düştü. Şu anda tarzları, konseptleri, bölge ve lokasyon avantajları çok yüksek olan birçok proje kaçırılmayacak fırsatlarla sunuluyor" diye konuşuyor.

Bomonti'de Anthill Projesi'ni yürüten Ant Yapı'nın Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okay da müşterinin döviz endişelerini kurda ayarlamalar yaparak giderdiklerini, ayrıca hedefledikleri fiyat artışlarını da şu an için ertelediklerini anlatıyor.

Soyak Holding CEO Vekili Emre Çamlıbel ise krizin, konut kredi faizlerinde bir miktar artışa neden olduğunu ancak bu dönemde konut firmalarının geliştirdiği çeşitli kampanyaların da müşteriler için iyi bir alım ortamı oluşturduğuna dikkat çekiyor. Soyak da satışları devam eden Siesta ve Mavişehir projesi için birçok avantaj sunuyor.
    
İş dünyası da patronluğu müşteriye devretti

Krizin etkilerini indirimle dindirmeye çalışan iş dünyası da yeni dönemin patronunun müşteri olduğunu vurguluyor. Boyner Holding Murahhas Azası Cem Boyner, piyasadaki durgunluğun müşteriler için gelecek birkaç ayı bir alışveriş festivaline çevireceğini belirterek, "Hatta yaza kadar görülmemiş fırsatlar olacak. Perakendeci müşteriye en iyi teklifi sunmak zorunda. Kriz için farklı enstrümanlar kullanılacak. Müşterinin gerçekten kral olduğu bir dönem yaşanacak, yüzde 100 kazançlı çıkan müşteri olacak" demişti.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Ekrem Akyiğit de yüzde 50'lere varan indirimlerle kârdan feragat edip krizin etkilerini azaltmaya çalıştıklarını vurgulayarak "2008'i kâr değil, ar yılı olarak değerlendiriyoruz. Türkiye'de hiçbir dönem böylesi bir uygulama yaşanmadı. Müşteri bugün gerçek anlamda kral olmanın keyfini çıkarmalı" diye konuşmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hayali-nakitle-pazara-ciktik-otoda-30-bin-evde-80-bin-ytl-indirim-kaptik_64657.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!