Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hayvancılık Sitesi Ruhsat Engeline Takıldı

Süt sığırcılığını geliştirmek amacıyla İzmir'de kurulması planlanan Hayvancılık Sitesi ruhsat engeline takıldı. Buca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi

Dünyab>Süt sığırcılığını geliştirmek amacıyla İzmir'de kurulması planlanan Hayvancılık Sitesi ruhsat engeline takıldı. Buca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından temeli 1999 yılında atılan sitenin ahır inşaatları, 60 milyar liralık emlak vergisi borcu nedeniyle durduruldu. Buca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Sepetçi, Kooperatifler Kanunu'na göre vergiden muaf olduklarını belirterek, "Bornova Belediyesi, 60 milyar lira emlak vergisi talep ediyor. Biz bu vergiden muaf olduğumuzu bildirdik. Ancak belediye bunu kabul etmiyor. Vergi borcunu ödemediğimiz için de inşaat ruhsatı vermiyor. İhaleye çıktığımız ahır inşaatları, ruhsat alamadığımız için yarım kaldı" dedi.
Tarım İl Müdürlüğü'nün ve İzmir Valiliği'nin de kooperatifin vergiden muaf olduğuna dair yazıları olduğuna dikkat çeken Sepetçi, "1163 sayılı Kooperatifler Yasası'nın c fıkrasına göre, `kiraya verilmediği veya irat getirmeyen bir cihete tahsis edilmediği müddetçe sahip oldukları gayrimenkul mallar üzerinden alınacak her türlü vergilerden muaftır' denilmektedir. Ancak Bornova Belediyesi, sizin yasanız bizi bağlamaz diyor. Bu nedenle İzmir 3. İdare Mahkemesi'ne dava açtık. Ancak mahkeme, kesinleşen amme alacağının tahsili için düzenlenen ödeme emrinde mevzuata aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle davanın reddine karar verdi. Biz de karara itiraz için Danıştay'a temyize gittik" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hayvancilik-sitesi-ruhsat-engeline-takildi_2900.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!