Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hazar ve Karadeniz Ekoloji Zirvesi 2004 Başlıyor Hazar ve Karadeniz Ekoloji Zirvesi 2004 Başlıyor

Açılışını Çevre Bakanı Sayın Osman Pepe’nin yapacağı, aralarında Türkiye, Rusya, İran, Romanya, Ukrayna, Bulgaristan, Azerbeycan ve Gürcistan’ın bulun

yapitr/Deniz Türkeriçılışını Çevre Bakanı Sayın Osman Pepe’nin yapacağı, aralarında Türkiye, Rusya, İran, Romanya, Ukrayna, Bulgaristan, Azerbeycan ve Gürcistan’ın bulunduğu, Hazar ve Karadeniz’e komşu ülkelerin Çevre Bakanlıklarından, Bakanlar ve üst düzey delegasyon, uluslarası ve yerel çevre örgütlerinden gelen meslektaşları ve sanayi temsilcileri ile 25-26 Kasım tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Hazar ve Karadeniz Ekoloji 2004 zirvesinde buluşacaklar.Ayrıca ; BOTAŞ BTC Yetkilileri , Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı çevre düzenlemesi ve Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de atık su konuları üzerinde konuşacaklar. Bu zirve Hazar Çevre Programı (CEP), Birleşmiş Milletler Ekonomik Programı (UNEP), Dünya Bankası, Uluslararası Denizcilik Organizasyonu, Birleşmiş Milletler Kalkındırma Programı (UNDP), Karadeniz Ekonomik İşbirliği Organizasyonu, Uluslararası Petrol Endüstrisi Çevre Koruma Birliği (IPIECA)TACIS, Dünya Vahşi Yaşam Formu (WWF), Türkiye Deniz Çevresi Koruma Ajansı (TURMEPA), Yunan Deniz Çevresi Koruma Birliği (HELMEPA), Petrol Sızıntısı Bölge Hazırlık Girişimi (OSPRI), Uluslararası Tanker Sahipleri Çevre Kirliliği Federasyonu (ITOPF), ve Ham Petrol Sorumluluğu’ nun da bulunduğu bir dizi sivil toplum kuruluşlarını biraraya getirecektir.

Hazar ve Karadeniz Ekoloji Zirvesinde; Çevre ve Orman Bakanlığı üst düzey temsilcileri, Dışişleri Bakanlığı ile Denizcilik İşleri Müsteşarlığı, Sayın Alexander Golovin (Büyükelçi ve Dışişleri Bakanlığı Hazar Çalışma Grubu, Rusya Federasyonu), Sayın Dr. Mohammed Saeed Hosseini (Genel Müdür, Denizcilik İşleri Çevre Departmanı, İran İslam Cumhuriyeti), Sayın Nurlan İskakov (Kazakistan Çevre Koruma Bakan Yardımcısı), Sayın Georgy İmnadze (Gürcisatan Çevre Koruma Bakan Yardımcısı), Sayın Frits Schlingemann (Birleşmişmilletler Çevre Programı Avrupa Bölge Direktörü) ve Sayın Rasim Sattarzade (Azerbaycan Çevre ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı-Ekoloji Departmanı Direktörü) ile biraraya gelecekler. Her yıl gerçekleştirilen bu büyük buluşmada, bölgede çevre güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak hükümetler ve sanayiler arası işbirliğini geliştirmek, ve aynı zamanda Hazar ve Karadeniz Bölgesi’nde gerçekleştirilen petrol ve doğal gaz araştırmaları ve enerji naklinde ekolojik olarak güvenli metodların ve teknolojilerin kullanılmasını teşvik etmek amacıyla, bölgenin ekoloji sistemlerini etkileyen, çevre ile ilgili bir dizi konu üzerinde durulacaktır.

Çevre korunması ve güvenliğinin önemi, Hazar ve Karadeniz’e komşu ülkeler tarafından, gelecekte bölgede refah seviyesinin artmasını ve istikrarın sağlanmasını garantileyen temel öncelikler arasında görülmektedir. Rus, Iran, Kazakistan, Azerbeycan ve Türkmenistan hükümetleri geçen yıl Tahran’da, Hazar Denizi Deniz Çevre Koruması Çerçeve Anlaşmasını imzalayarak, yakın zamanda, bu işbirliğine olan sarsılmaz bağlılıklarını ortaya koymuşlardır. Petrol çıkartılmasının çevreye zararlı etkilerini ve yükselen deniz seviyesinin potansiyel yıkıcı etkilerini azaltmak amacıyla hala yapılması gereken çok şey olmasına rağmen, bu anlaşma yine de, Hazar Denizi ülkelerinin çevre kirlenmesinin önlenmesi ve gözlemlenmesine yönelik ortak bağlılıklarını sergiledikleri önemli bir adım olmuştur.

Bu yıl zirve gündemindeki konulardan en önemlilerinden birisi, Türk Dış İşleri Bakanlığı ve Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Boğazlar Geçiş Programı olacaktır. Bu program, İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında devam etmekte olan ve tanker trafiğinden kaynaklanan gemi trafiğindeki sıkışma problemini yakından gözlemlediği gibi, boğazlardan geçişi idareye yönelik alternatif düzenlemeleri araştırmaktadır. Her iki bakanlık da, programın geldiği noktayı detayları ile anlatan ve Hazar Denizinden başlayıp, boğazların çevresinden geçen alternatif boru hattı ihracat güzergahlarına yönelik potansiyel alternatifleri sıralayan sunumlar yapacaklardır.

Lockheed Martin tarafından kurulmuş olan Deniz Trafik Sistemine rağmen, Boğazlar, tankerlerden kaynaklanan ve yerel çevreye büyük hasar verebilecek kaza tehlikelerine sahne olmuştur. Zirvede tartışılacak diğer konular arasında; hükümetler-arası çevre anlaşmalarında daha fazla yol kat edilmesi ve bunların geliştirilmesi, kıyı şeridi idaresinde ve gözetiminde devlet ve özel sektör işbirliği; petrol sızıntısının önlenmesi, müdahele edilmesi ve temizlenmesi ; bölgede petrol ve doğal gaz araştırmalarında, üretiminde ve boru hattı döşenmesinde çevre ile dost teknolojilerin devreye sokulması; gaz alevlenmelerinin azaltılması ve Hazar Denizindeki doğal gazın değerlendirilmesine yönelik teknolojilerin ve teşviklerin devreye sokulması vardır.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/hazar-ve-karadeniz-ekoloji-zirvesi-2004-basliyor-hazar-ve-karadeniz-ekoloji-zirvesi-2004-basliyor_21026.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!