Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Hazine Arazisindeki Gecekonduların Sahiplerine de Ödeme Kolaylığı Geliyor

Torba kanun tasarısına Hazine arazisini işgal edenlerin borcu da dâhil ediliyor. Gecekondu sahiplerinin arsaları izinsiz kullanımından doğan kamu borçlarının gecikme faizi silinecek. Borcun aslı ise enflasyon oranı üzerinden yeniden hesaplanarak taksitlendirilecek.

Zaman Gazetesi
Hazine Arazisindeki Gecekonduların Sahiplerine de Ödeme Kolaylığı Geliyor

Torba kanun tasarısına Hazine arazisini işgal edenlerin borcu da dâhil ediliyor. Gecekondu sahiplerinin arsaları izinsiz kullanımından doğan kamu borçlarının gecikme faizi silinecek. Borcun aslı ise enflasyon oranı üzerinden yeniden hesaplanarak taksitlendirilecek.

Kamunun vergi ve SSK prim alacakları ile başlayan borç yapılandırma paketinin kapsamı genişledi. Meclis süreci devam eden torba kanun tasarısının içerisine hazine arazisini işgal edenlerin borcu da girdi. Alt komisyonda eklenen madde ile vatandaşın ecrimisil (bir malın sahibinin rızası dışında kullanılması, işgal) borçları da yeniden yapılandırılacak.

Kamu alacağının gecikme faizleri silinirken borç aslının üzerine TÜFE veya ÜFE oranı üzerinden taksitlendirme yapılacak. Tasarı da yapılan değişiklik ile Hazine binalarında kiracı olanlar da bu kapsamda değerlendirilecek. Hazine arazisini işgal edenlerden olan kamu alacağına da kolaylık sağlayacaklarını aktaran Maliye kaynakları, "İster ecrimisil borcu olsun isterse kira borcu olsun bunların da gecikme zammı silinerek taksitlendirme kolaylığından faydalanabilecekler. Hazine arazisini izinsiz kullanan veya kiralayanlar bu düzenlemeden yararlanabilecek. Hazine arazisine yapılan gecekondu eğer belediyelere devredilmedi ise o da bu kapsamda değerlendirilecek" dedi. Torba yasa tasarısının içerisine belediyelerin kira alacaklarının yapılandırılması da girdi. Sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bu kapsamda 3 bin 500'ün üzerinde kiracısı olduğu belirtiliyor. Kamu alacaklarının gecikme faizleri silinerek taksitle ödenme imkânı belediyenin yanı sıra özelleştirme ve üniversitelerin kiracılarına da uzanacak. Yasa tasarısının içerisine üniversitelerin binalarında kiracı olanların da borçlarının yapılandırılması da eklenecek. Edinilen bilgiye göre tasarının içerisine Hazine arazisi işgallerinin alınmasının çok sayıda vatandaşı gecikme faiz yükünden kurtaracağı kaydediliyor. Milli Emlak Genel Müdürlüğü geçen yıl taşınmaz satış geliri olarak 214,9 milyon lira kira, irtifak hakkı tesisi ve ecrimisil gibi idari işlemlerden ise 809,1 milyon lira gelir elde etmişti.

Hazine arazisini işgal edenlerin borçlarının da yapılandırma kapsamına alınmasının ardından Türkiye'de devlete ait her 10 taşınmazdan 1'i işgal altında bulunuyor. Bu taşınmazlar üzerindeki işgalci sayısı da 688 bin 995'e ulaşıyor. Milli Emlak Genel Müdürlüğü verilerine göre Hazine'ye ait tescilli taşınmaz sayısı 2 milyon 847 bin 854. Büyüklükleri bakımından da Hazine taşınmazlarının yüzde 71,4'ü üzerinde ormanlar yer alıyor.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/hazine-arazisindeki-gecekondularin-sahiplerine-de-odeme-kolayligi-geliyor_84406.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!